Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27836 miejsce

Polskie drogi - wylewanie betonu zimą

Sobota 8 rano, temperatura -5. Na osiedlowej uliczce wre praca. Brygada drogowców wylewa beton. Uliczkę rozkopano w listopadzie i z powodu mrozu przerwano roboty. Teraz komuś przypomniało się o tym i prace wznowiono.

Sobota 8 rano, -5. / Fot. A.Wiosna
Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale pojawienie się robotników o tej porze wzbudziło moje wątpliwości. Nie żebym się czepiał, ale czy doprawdy jest to odpowiednia pora na takie roboty?
Czy wylewanie betonu zimą odpowiada technologii - standardom np. Unii Europejskiej?

Praca wre. / Fot. A.Wiosna
Wiemy, jaka jaka jest jakość dróg budowanych w Polsce, jaka jest jakość nawierzchni. Czy lanie betonu zimą nie jest kolejnym wyrzucaniem pieniędzy w błoto (asfalt)?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Ach zapomniałem. To co widać na zdjęciu można by nazwać swoistym "podkładem" pod nawierzchnię. Jak na osiedlową drogę to w porządku. U mnie w mieście pod nawierzchnię wysypują kamień, który jest ugniatany przez walec drogowy, albo zagęszczarką. A i o studzienki proszę się nie martwić. Pewnie najpierw zrobią bitumiczną nawierzchnię, potem wytną dziury, podniosą studzienki, uzupełnią braki w nawierzchni, a złączenie jednej części z drugą posmarują lepikiem. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może nie potrzebnie, ale zabiorę głos, bo jak czytam to wszystko to mnie skręca. Beton jest to materiał powstały z cementu, wody, kruszywa i ewentualnie jakichś dodatków. Beton się wylewa (nie da się go wysypać). Tu Pan Kolebuk ma rację posługując się przykładem z jajkiem. Panie Wiosna niech się Pan zastanowi co daje Panu zdjęcie umieszczone w profilu, jeżeli nie ma imienia i nazwiska? Po imieniu i nazwisku łatwiej jest odnaleźć osobę niż po zdjęciu :) Wyjaśnione. Aha, co do jakości dróg to owszem mają ubytki w nawierzchni, która w zdecydowanej większości zrobiona jest z masy bitumicznej (asfaltobetonu - mieszanki kruszywa i asfaltu, gdzie asfalt służy jako lepiszcze) popularnie zwanej asfaltem, a nie z betonu.
To teraz zadajmy sobie pytanie: czy mleko zmieszane z płatkami śniadaniowymi się je, czy pije?
Pozdrawiam Panów i mam nadzieję, że się Panowie na mnie nie obrażają :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.01.2011 08:22

Podobnie jest z jajkiem, które wbijasz do przygotowanego ciasta na place. Po upieczeniu nie mamy już jajka, maki, wody itd. Jest gotowe ciasto. Tak samo jest z cementem. Zmieszany w odpowiednich proporcjach z kruszywem, wodą i dodatkami stanowi beto, który się WYLEWA. Cementem można posypać np chodnik układany z kostki brukowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.01.2011 08:15

Zaprzeczę - cement w betonie już nie jest cementem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wnerwiony
 • wnerwiony
 • 23.01.2011 17:01

Kolebuk wypełniłeś już dzisiaj normę łapek i gwiazdek? Stawiasz jak opetany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wnerwiony
 • wnerwiony
 • 23.01.2011 16:55

9029 masz rację. Jeden madrzejszy od drugiego. Jeden i drugi farmazony wali. Kolebuk w XXI wieku a od dziesiatek lat to wiadomo a Wiosna swoje cement (material sypki) leje. Innych pouczają a sami g........... wiedzą. A noszą sie że strach sie bac.

Komentarz został ukrytyrozwiń
9029
 • 9029
 • 23.01.2011 16:31

jak tu każdy musi "musi" postawić na swoim.
Panie Andrzeju Wiosna, bez sensu jest na siłę udawadaniać swoją rację.
Pan Kolebuk robi to tak samo często i zawzięcie.
Potem takie WAsze MĘdrości idą w świat, ludzie cytują, powołują się,
Przecież jest w internecie. STOI. jak wół . A że bzdura, bo dwóch mądrali nie potrafi przyznać się , że się mylą. Jak widzę dardanelskich to nam obrodziło. Oj obrodziło, z moderacją włącznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kolebuk. Można wylewać cement jako składnik betonu - tego chyba Pan nie zaprzeczy. Dla mnie, każdy kto nie przedstawia swojej fotografii z wyraźnym zdjęciem jest serwisowym anonimem, bo czymże innym jest taka osoba.
Tekst w którym autor stawia pytania i wyraża wątpliwości - a to uczyniłem w powyższym tekście - moderacji raczej nie wymaga, bo co niby miałby w nim zrobić moderator?
XXI wieczne technologie są może gdzieś stosowane, ale w Polsce raczej nie - świadczy o tym do bólu fatalna jakość naszych dróg - zarówno nowych, jak i tych remontowanych. I stąd moje wątpliwości i pytania zawarte w tym krótkim materiale - Panie wszystkowiedzący Kolebuk. A kto w końcu ma rację zamelduję tutaj za - powiedzmy - dwa, trzy lata, kiedy okaże się jaka jest jakość nawierzchni jaka pomiędzy blokami powstanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.01.2011 16:00

Moderator tego materiału też jest ignorantem, nie boję się tego stwierdzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.01.2011 15:57

Panie Andrzeju - zasada jest taka: jak się na czymś nie zna, to lepiej nie zabierać głosu, by nie narazić się na kompromitację.
Już sam tytuł jest kompromitacją. Cement jest składnikiem sypkim betonu i w żaden sposób cementu nie można wylewać.
Anonim zaś, to osoba bez imienia i nazwiska. Pan Władysław Kaczmarczyk ma jedno i drugie, a więc zdecydowanie nie jest anonimem.
W XXI pierwszym wieku zastosowane technologie pozwalają na wylewanie betonu zimą w temperaturze do minus 5-9 stopni, odpowiednie dodatki uszlachetniające powodują, że w tych ujemnych temperaturach beton nie traci swoich właściwości. Po za tym dodawane są odpowiednie zagęszczacze, pozwalające na wolne wiązanie betonu nawet na takim mrozie. Pana komentarz z godz. 10.43 jest fatalnym dyletanctwem i kompletną ignorancją. Bez urazy :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.