Facebook Google+ Twitter

Polskie drzewo w międzynarodowym konkursie. Głosujcie!

Współautorzy: Barbara Podgórska

Polskie Drzewo Roku 2011, dąb Grot z Dęblina, uczestniczy w międzynarodowej edycji konkursu. Internetowy plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku rozpoczął się 1 lutego i potrwa do końca miesiąca.

 / Fot. Klub Gaja, printscreenOrganizator polskiej edycji, Klub Gaja, gorąco zachęca do udziału w głosowaniu. Głosujemy na stronie: www.treeoftheyear.org. Znajdziemy tam historie i zdjęcia wszystkich drzew.
O miano Europejskiego Drzewa Roku rywalizują drzewa z Bułgarii, Czech, Słowacji, Węgier, Francji i Rumunii i Polski, wybrane w konkursach krajowych.

W komunikacie Klubu Gaja czytamy: „Dąb Grot z Dęblina jest związany z historią budowy carskiej twierdzy, podczas której wycięto wiele podobnych drzew, a która powstała na żądanie rosyjskiego namiestnika Królestwa Polskiego. W 1920 r. Grot był świadkiem wojny z bolszewikami – decydującej dla losów całej Europy. Do dziś przypisuje się mu moc spełniania życzeń: lewą dłoń trzeba przyłożyć do pnia i szeptem wypowiedzieć życzenie. Niedaleko od dębu znajdują się groby żołnierzy polskich i bolszewickich poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej i pierwszej wojny światowej, a także pilotów z dęblińskiej szkoły pilotów”.

Ogłoszenie wyników konkursu o tytuł Międzynarodowego Drzewa Roku nastąpi 1 marca. Przez ostatni tydzień lutego głosowanie będzie przebiegało w sposób utajniony, tak że wyniki głosowania będą zupełną niespodzianką.

Ceremonia przekazania nagród odbędzie się w Brukseli. Zwycięskie drzewo otrzyma statuetkę wykonaną przez czeskiego artystę Martina Patřičny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oczywiście, że najbardzie znanym Dębem jest Bartek.
Nie powstrzymam się jednak od przekornej uwagi o braku wspaniałych okazów Daglezji - osiągających najwyższe wysokości spośród drzew rosnących w Polsce oraz Debu czerwonego, którego jesienny urok jest nie do pobicia. Dla Klubu Gaja to jednak tylko obce bękarty :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ujmując żadnemu z wymienionych drzew, nieznalezienie się w ich gronie dęba Bartka uznaję za jakieś niedopatrzenie.
Klub GAJA niejednokrotnie był powiadamiany o działaniach na rzecz najsłynniejszego weterana polskich lasów dębu Bartek, niestety bez odzewu. Organizowane ekologiczne festyny na rzecz króla polskich lasów też nie wzbudziły zainteresowania tej organizacji.
Dziwi mnie taka postawa ale trudno muszę się z nią pogodzić i być może w innej edycji dąb Bartek zajmie należne mu miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.