Facebook Google+ Twitter

Polskie filmy na francuskim festiwalu „Europa wokół Europy"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-16 22:56

Dzisiejszy dzień na paryskim festiwalu filmowym „Europa wokół Europy" był poświęcony kinematografii polskiej. Debaty i projekcje przybliżyły paryskim widzom osiągnięcia polskich filmowców od lat pięćdziesiątych aż po okres współczesny.

Polski dzień na festiwalu rozpoczął się od debaty na temat polskiej szkoły filmowej. Ten okres w historii polskiej kinematografii Francuzi określają zresztą na ogół - przez analogię do własnych osiągnięć - „polską nową falą".

Następnie widzowie mogli obejrzeć trzy polskie filmy. Były to „Rysopis" Jerzego Skolimowskiego z roku 1965, „Wesele" Wojciecha Smarzowskiego z roku 2004, oraz „Powiatowa Lady Makbet" Andrzeja Wajdy z roku 1961.

Te projekcje były częścią odbywającego się w paryskim kinie „L'Entrepôt" festiwalu „Europa wokół Europy", poświęconego kinematografii naszego kontynentu. Ambicją tej odbywającej się po raz czwarty imprezy jest pokazanie złożonej i wielorakiej tożsamości cywilizacji europejskiej. W ciągu trzech tygodni zostanie tu pokazanych ponad 80 filmów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.