Facebook Google+ Twitter

Polskie filmy na wileńskiej „Wiośnie filmowej”

Podczas 19. Wileńskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego zostaną zaprezentowane trzy polskie filmy. W wileńskim kinie będzie można obejrzeć 11 filmów z 9 krajów.

Wileński Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Wiosna filmowa” został zorganizowany już po raz dziewiętnasty. Prezentowane w nim są filmy walczące o nagrodę w konkursach: „Nowa Europa - nowe nazwiska” oraz „Bałtyckie spojrzenie”. W tegorocznej edycji zostanie pokazanych 11 filmów z 9 państw. Projekcje odbywają się w kinach w Wilnie i Kownie. Podczas seansów odbywają się także spotkania z twórcami filmów.

Kadr z filmu Wśród faworytów wymienia się filmy: „Klasowy wróg” ze Słowenii, chorwacki „Obcy” oraz rumuński „Quod Erat Demonstrandum”. Konkurować z nimi będą aż trzy polskie filmy.

„Dziewczyna z szafy” to debiutancka opowieść Bodo Koxa o braciach: autystycznym Tomku i opiekującym się nim Jacku oraz tytułowej bohaterce Mgdzie. Film zyskał pozytywne recenzje, choć zauważa się tez, że w filmie krył się o wiele większy Kadr z filmu potencjał.

Film Pawła Pawlikowskiego „Ida” konkuruje w ramach „Bałtyckiego spojrzenia”. Jest to opowieść o Annie, wychowance sierocińca prowadzonego przez zakonnice. Anna przed złożeniem ślubów wieczystych jedzie odwiedzić jedyną żyjącą ciotkę, stalinowską sędzinę. Podczas wizyty dowiaduje się, że jest Żydówką. Film został nagrodzony na festiwalach w Londynie, Gdyni i Warszawie.

Kadr z filmu :Chce się żyć„Chce się żyć” to film Macieja Pieprzycy o Mateuszu z porażeniem mózgowym, niepotrafiącym komunikować się z otoczeniem. Przez lekarzy został uznany za „roślinę”, ale wiara rodziców i praca, odpowiednia stymulacja, doprowadzają do przełomu i znajdują warunki, w jakich Mateusz może w pełni komunikować się ze światem. Film został wysoko oceniony na festiwalu w Montrealu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.