Facebook Google+ Twitter

Polskie filmy nie powalczą na Berlinare

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-13 14:32

Piątkowa premiera nowego filmu Romana Polańskiego "Autor widmo" to jeden z niewielu polskich akcentów na tegorocznym festiwalu Berlinale. W tym roku o nagrody nie walczą żadne polskie filmy.

Nowy obraz Polańskiego ubiega się o główną nagrodę festiwalu - Złotego Niedźwiedzia, ale nie jest polską produkcją. Organizatorzy Berlinale chcieli pokazać dwa polskie filmy - "Rewers" i "Dom zły", ale wcześniej wzięły one udział w konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który zaliczany jest do festiwali tej samej klasy co Berlinale.

Do Berlina przyjedzie jednak wielu polskich filmowców i przedstawcieli branży. Twórca "Wojny polsko-ruskiej" Xawery Żuławski zasiądzie w jury oceniającym filmy krótkometrażowe.

W stolicy Niemiec pojawi się również Jerzy Skolimowski, który w sekcji "Retrospektywa" przypomni swój film "Start", za który otrzymał Złotego Niedźwiedzia w 1967 r. Skolimowski nigdy nie odebrał nagrody, ponieważ komunistyczne władze uniemożliwiły mu wyjazd do Berlina, a statuetka później zaginęła.

Jerzy Skolimowski i Roman Polański to dwóch polskich reżyserów, którzy mają na swoim koncie Złotego Niedźwiedzia. Polański otrzymał go w 1966 r. za film "Matnia". W czasie Berlinale sylwetkę filmowca przypomni wystawa "Polański. Aktor. Reżyser", prezentowana wcześniej w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.