Facebook Google+ Twitter

Polskie firmy potrzebują wsparcia w kontaktach z Chinami

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-28 19:43

Prawie 80 proc. przedsiębiorców, prowadzących wymianę handlową z Chinami, potrzebuje wsparcia ze strony instytucji rządowych lub wyspecjalizowanych firm pośredniczących – wynika z badania przeprowadzonego przez Procontent Communication, BigChina.pl

 / Fot. w24Jednocześnie zdaniem respondentów polscy przedsiębiorcy nie mogą liczyć na wsparcie ze strony polskich władz - tak stwierdziło blisko 45 proc. firm. Jedynie niecałe 6 proc. firm zadeklarowało, że w trakcie prowadzenia wymiany handlowej z Chinami skorzystało z pomocy Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej lub Polsko-Chińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Potrzebę wsparcia firmy deklarują niezależnie od tego jak długo współpracują z rynkiem chińskim, a więc nie są to jedynie firmy rozpoczynające działalność na tym rynku. Doradztwa potrzebuje ponad 27 proc. firm, które prowadzą wymianę handlową z Chinami od roku do 5 lat oraz 7 proc. firm działających w przedziale od 6 do 15 lat. Nieznaczną potrzebę wsparcia (1 proc.) deklarują firmy, które współpracują handlowo z Chinami powyżej 16 lat.

„W dobie rozwiniętego dostępu do internetu, samodzielne znalezienie chińskiego kontrahenta jest stosunkowo proste, co pozbawia początkujących importerów czujności i prowadzi do podejmowania lekkomyslnych decyzji na kolejnych etapach. Chiny to wyjątkowo trudny rynek. Niewątpliwą barierą dla polskiego biznesu jest kultura i system regulacji w tym kraju. Od kilku lat wspieramy polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu i weryfikacji partnerów handlowych, a także kompleksowej realizacji importu z Chin. Pomimo dobrych doświadczeń z chińskimi kontrahentami, doradzmy importerom ostrożność oraz brak pośpiechu w relacjach z Chinami” – podkreśla Paulina Kiełbus, dyrektor generalny BigChina.pl.

Warto zwrócić uwagę na kolejną kwestię. Pomoc jest potrzebna w przeważającym stopniu przedsiębiorcom zatrudniającym do 10 osób (78 proc.). Wśród przedsiębiorstw małej wielkości potrzeba wsparcia deklarowana jest na poziomie 13 proc., wśród średniej wielkości przedsiębiorstw liczba ta spada do 7 proc.
(Weronika Nowak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.