Facebook Google+ Twitter

Polskie grafiki przyleciały zza oceanu

Nie musisz podróżować do Ameryki, żeby podziwiać zbiory Muzeum Polskiego w Ameryce. W Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie - po raz pierwszy w naszym kraju będzie można zobaczyć grafiki z kolekcji chicagowskiej.

Stefan Mrożewski, Chrystus i Samarytanka, (Roraty), 1949, drzeworyt, papier / Fot. fot. Przemysław Szuba Muzeum Polskie w Chicago gromadzi zbiory od 1935 roku. Wśród zwiedzających byli: senator Barack Obama, obecny prezydent USA, gwiazdor Hollywood Gene Hackman, kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, prezydent Lech Wałęsa, generał Władysław Sikorski. Przewodnik turystyczny Fodor’s umieścił tę instytucję wśród 25 najważniejszych atrakcji Chicago w 2007 roku.

Stanisław Wójtowicz, Kataryniarz, 1958 / Fot. fot. Przemysław SzubaTurysta znajdzie tam m.in. monumentalny witraż „Symbol Polski odrodzonej”, według projektu grafika Mieczysława Jurgielewicza, nieznane w Polsce obrazy Olgi Boznańskiej, Wojciecha Kossaka, Witkacego i Jerzego Nowosielskiego, rzeźby Stanisława Ostrowskiego i Alfonsa Karnego, rysunki Cypriana Kamila Norwida i Feliksa Topolskiego, plakaty Stefana Norblina i Tadeusza Gronowskiego.

Będzie mógł obejrzeć liczne pamiątki po wybitnych Polakach: pukiel włosów Tadeusza Kościuszki oraz akwarele jego autorstwa, pamiątki powiązane z Heleną Modrzejewską, złote pióro Ignacego Jana Paderewskiego, sanie Marii Leszczyńskiej z 1703 roku, listy polskich królów, kolekcję map, dokumenty rekrutacyjne ochotników do Armii Polskiej we Francji z czasów I wojny światowej oraz cenne fotografie dokumentujące życie emigracji.

Kolekcja muzeum obejmuje też ponad 1000 grafik - wiele z nich z to w Polsce prawdziwe unikaty, jak na przykład 20 prac ocalałych z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku w latach 1939 - 1940, które po wybuchu wojny zostały w USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.09.2009 10:28

Bardzo cenna i nad wyraz bogata informacja, jak zwykle piękną polszczyzną napisana.... 5+ Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.