Facebook Google+ Twitter

Polskie kino wchodzi do szkół

Projekt "Filmoteka szkolna", mający na celu zapoznanie uczniów z ważnymi dziełami polskiego kina, został już zainaugurowany w Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie. Cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony szkół.

htp://www.filmotekaszkolna.pl / Fot. screen"Filmoteka szkolna" to propozycja Państwowego Instytutu Szkoły Filmowej. Pakiety zawierają 55 filmów. Na każdą z 26 lekcji tematycznych składa się film fabularny oraz dokumentalny lub animowany, a także komentarze. Wprowadzeniem do danego filmu będzie wypowiedź prof. Tadeusza Lubelskiego, a odwołaniem filmik zrealizowany przez studentów łódzkiej szkoły filmowej, w którym wystąpiły znane osobistości, m.in. Andrzej Chyra i Agnieszka Grochowska.

Jak tłumaczy Rafał Jankowski z PISF-u, nauczyciele podkreślają często, że lekcja z filmem wzbogaca program nauczania i pozwala prowadzić zajęcia z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, w nowy, bardziej rozwijający sposób.

Pomysłodawcy zapewniają, że nie ograniczyli się tylko i wyłącznie do prezentacji najwiekszych dzieł polskiej kinematografii. Tak więc poza "Popiołem i diamentem" Andrzeja Wajdy czy "Rejsem" Piwowskiego znalazło się miejsce na takie obrazy jak: "Dług" Krzysztofa Krauzego i "Cześć Tereska" Roberta Glińskiego.

Filmy zostały dobrane ze względu na temat i sposób ich realizacji. Celem jest nie tylko pokazanie uczniom obrazów, ale także skłonienie ich do dyskusji na temat zjawisk, postaw i wydarzeń rozgrywających się w kraju. Formuła lekcji jest otwarta. Nauczyciel może dostosować ją do swojego stylu prowadzenia zajęć.

- Pomysł spotkał się z dużym uznaniem - podkreśla Rafał Jankowski. - W ciągu niespełna tygodnia na portalu przeznaczonym dla nauczycieli - htp://www.filmotekaszkolna.pl, zalogowało się ponad 3500 użytkowników. Ten bardzo dobry wynik pokazuje, że zainteresowanie środowiska nauczycielskiego projektem jest duże - dodaje.

Pakiety trafiły do prawie 15.000 szkół w całej Polsce. Lekcje mają nauczyć uczniów świadomego obcowania ze sztuką filmową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.02.2009 21:32

w pierwszym linku "zjedzono" t i nie działa. A poza tym, super sprawa i bardzo potrzebna. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł rzeczywiście bardzo fajny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Świetny pomysł z tą edukacją poprzez polskie kino. No i dzięki za info o tym.

PS mam nadzieję, że filmu Krzyżacy zdaje się Forda nie będą pokazywać. Zapamiętałem ten film jako wyjątkowo żenujący knot. Uważałem też, że reżyser nie przeczytał książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eh wysyłanie filmów to jedna strona medalu. Druga strona to, że wątpię, aby wszystkie sale od polskiego, historii czy WOS-u były odpowiednio wyposażone. Np. u mnie w liceum (nie jest to jakieś zaściankowe liceum, ale plasujące się w czołówce w województwie) filmy dvd, na projektorze (bo na telewizorach 14 calowych mało widać:P) można oglądać w 4,5 salach na 40. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.