Facebook Google+ Twitter

Polskie komputery będą miały własny skwer we Wrocławiu? Chcą tego byli pracownicy firmy Mera-Elwro

Polskie komputery zostaną uhonorowane skwerem we Wrocławiu? Skwer im. Elwro miałby znajdować się na placu między ul. Klecińską, Grabiszyńską i Ostrowskiego. Z inicjatywą upamiętnienia Wrocławskich Zakładów Elektronicznych Mera-Elwro wyszli byli pracownicy. Komputery Odra czy Elwro 800 Junior to część historii polskiej myśli technicznej.

 / Fot. Paweł Relikowski/Gazeta WrocławskaNajwiększym sukcesem wrocławskiego przedsiębiorstwa były Odry serii 1300. W socjalistycznym kraju powstały komputery zgodne programowo z angielskimi maszynami ICL. Zajmowały wówczas całe pomieszczenie, wymagały podwójnej podłogi i przede wszystkim klimatyzacji. Ostatnią Odrę 1305 we Wrocławiu wyłączono w maju 2010 roku na stacji Wrocław Brochów.

Komputer zajmował się tam inwentaryzowaniem i zestawianiem składów towarowych. Elwro produkowało też pierwsze polskie komputery osobiste typu PC do użytku biurowego i domowego. Były to pierwsze maszyny, które trafiały do polskich szkół. Zakłady utworzono w 1959 roku nie z powodu komputerów, a rozwoju telewizji. Początkowo produkowały przełączniki do wytwarzanych w Warszawie telewizorów. W Elwro powstawały też kalkulatory, osprzęt elektroniczny i urządzenia do zastosowań wojskowych. W 1993 roku Elwro zostało wykupione przez Siemensa, który uznał produkcję za nieopłacalną i zamknął przedsiębiorstwo.

Byli pracownicy firmy nie chcą, by jej dorobek odszedł w zapomnienie. W lutym powstał Komitet Społeczny Upamiętnienia Elwro. Jego działacze zabiegają o nadanie nazwy skwerowi u zbiegu ul. Grabiszyńskiej, Klecińskiej i Ostrowskiego. Stanie tam kamień z dwoma napisami „Polskie komputery narodziły się w Elwro" oraz „Komputery Odra, konstruowane i produkowane w Elwro utorowały rozwój informatyki w Polsce”. Zebrano już niemal połowę z 28 tys. zł. Potrzebna będzie jednak większa kwota, bo pomysłodawcy chcieliby, aby na skwerze zamieszkał krasnal Elwruś. - Apelujemy do przedsiębiorców i instytucji o wsparcie naszej inicjatywy. Niegdyś Elwro wspierało liczne inicjatywy, dziś inicjatywa jego upamiętnienia potrzebuje wsparcia - mówi Bogdan Safader z komitetu. Opracowany jest już projekt zagospodarowania terenu, pozytywne opinie wydało Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz Komisja Kultury i Nauki. Konieczna jest jeszcze akceptacja magistratu. Nadaniem nazwy skwerowi mają zająć się radni na czerwcowej sesji.

Czytaj także: Robot-samuraj imponuje opanowaniem śmiercionośnego miecza (wideo)


Marcin Walków (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.