Facebook Google+ Twitter

Polskie koncerty Jaromira Nohavicy

Charyzmatyczny czeski pieśniarz zawita do naszego kraju z trasą koncertową już w tym tygodniu.

 / Fot. Materiały prasoweJaromir Nohavica cieszy się równie wielką popularnością nad Wełtawą jak i nad Wisłą. W Polsce stał rozpoznawalny po filmie Petra Zelenki "Rok diabła", chociaż koncertował u nas już wcześniej.

Urodzony w 1953 artysta jest samoukiem w swoich muzycznych umiejętnościach - gra na gitarze, skrzypcach, flecie i heligonce. Zaczynał od pisania tekstów piosenek, by z biegiem czasu występować z własnym repertuarem.

W latach 80-tych teksty Jaromira Nohavicy wywoływały niezadowolenie czeskich władz, co skutkowało ograniczeniem wolności wypowiedzi. Nagrania Nohavicy krążyły w formie amatorskich nagrań lub jedynie w postaci tekstowej.

Pierwszy album artysty "Darmodziej" ukazał się dopiero w roku 1988 i był zapisem koncertów z lat przełomu lat 1987/88. Wraz z kolejnymi płytami piął się na szczyty czeskiej muzyki, nie tracąc swojej popularności po upadku komunizmu, a wręcz przeciwnie - płyta "Mikimauzoleum" jest do dzisiaj jednym z najpopularniejszych czeskich albumów muzycznych.

 / Fot. Materiały prasoweArtysta poświęcał się też innej działalności. Wydał książkę i album dla dzieci, stworzył liczne teksty i muzykę wykorzystaną później na czeskiej scenie teatralnej. Nie można zapomnieć również o tłumaczeniu i wykonywaniu utworów takich autorów jak Włodzimierz Wysocki, Bułat Okudżawa czy Aleksandr Błok.

Jego koncerty należą do niezwykłych spektakli, swoistym misterium dla widzów. Prawdziwy bard swojego regionu brawurowo porusza się między folkiem a folklorem, opowiadając o życiu i śmierci. Porusza tematy miłości, cierpienia, rozterek, ale również piękno otaczającego nas świata, drobne radości czy wielkie pasje.

Bardzo dobrze zna język polski, w którym prowadzi koncerty w naszym kraju.

25 listopada 2010, godzina 19.
Zielona Góra, Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego
26 listopada 2010, godzina 19.
Łódź, Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej
27 listopada 2010, godzina 19.
Lublin, Centrum Kongresowa Uniwersytetu Przyrodniczego
28 listopada 2010, godzina 19.
Warszawa, Klub Palladium
29 listopada 2010, godzina 19.
Warszawa, Klub Palladium

Informację o biletach można znaleźć na oficjalnej stronie artysty (w języku polskim).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.