Facebook Google+ Twitter

Polskie media o tragedii we Francji

- Nie wiem jak wytłumaczyć parafianom śmierć ich bliskich- zwierza się "Gazecie Wyborczej" proboszcz parafii, z której wyruszyła pielgrzymka. "Dziennik" jako główną przyczynę takich tragedii wskazuje stan polskich autokarów.

"Gazeta Wyborcza":Co ja im powiem w kościele?
Parafianie w Stargardzie nadal nie wiedzą czy ich bliscy żyją. Niedługo mają "podać listę". Wciąż zbierają się pod kościołem czekając na jakiekolwiek wieści. - Ludzie chcą, żebym im coś powiedział, a ja nic nie wiem, nigdzie nie mogę się dodzwonić, nikt się nie odezwał, tylko Łukasz, mój wikary - mówi "Gazecie Wyborczej" Zygmunt Zawitkowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

Przy tej prędkości nie mieli szans
Kierowca autobusu musiał mieć świadomość, że wyhamowanie tak potężną maszyną jak autokar było w tych warunkach drogowych niewykonalne.Wrak polskiego autokaru, który wypadł z drogi koło wioski Vizille niedaleko Grenoble we francuskich Alpach. / Fot. PAP/EPA/MAXPPP/LISA MARCELJA

Obciążona pasażerami i bagażem Scania mogła ważyć nawet 20 ton. Wyhamowanie takiej masy w idealnych warunkach wymaga około stu metrów (przeciętne auto osobowe potrzebuje 40m). Do tego doszło 12-14 procentowe nachylenie drogi (oznacza to spadek o 12 do 14 m na odcinku zaledwie 100m), co z pewnością znacznie wydłużyło drogę hamowania. Kierowca mógłby sobie z tym poradzić, gdyby wcześniej nie dopuścił do rozpędzenia autokaru. (...) W tej sytuacji kierowca najpewniej zrobił to, co zrobiłaby większość z nas: z całej siły wcisnął główny hamulec. (...) Jedynie bardzo drogie hamulce ceramiczne są w stanie znieść tak ogromne obciążenie, ale nie montuje się ich w autokarach.

"Dziennik":Polskie autokary wysokiego ryzyka
"Jeżdżące trumny" - tak coraz częściej mówi się o polskich autokarach poruszających się po drogach Europy. Przemęczenie kierowców i zły stan techniczny pojazdów to główne przyczyny, dla których jazda nimi staje się coraz niebezpieczniejsza.

"Rzeczpospolita":Żałoba ma wielki sens
"Rzeczpospolita" przeprowadziła rozmowę z księdzem Tomaszem Dostatnim, którego zdaniem każda śmierć ma sens i ma nas jeszcze bardziej przybliżyć do Pana Boga. Z smutkiem mówi, że znika tradycja noszenia ciemnych barw czy przyszywania czarnej wstążki. Zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele śmierci i kataklizmów otacza ludzi i jest dostępnych na ekranach telewizyjnych.

Niebezpieczny brak doświadczenia szoferów
Szef Bomaturu, Marcin Matlak w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przekonuję, że duży wpływ na zaistniałą sytuację miała na pewno katastrofalna sytuacja na rynku pracy kierowców. W trasę ruszają często niedoświadczeni, zatrudniani wręcz z łapanki, zarabiający dziennie od 130 do 150 złotych - mówi Rzeczpospolitej.

Matlak informuje, że trzykrotnie w tym roku podnosił płacę, ponieważ kierowcy wymuszają stawki grożąc porzuceniem autokaru z ludźmi. Według niego także przepisy ograniczające czas pracy kierowców są problemem. Po zakończeniu regulaminowego dziewięciogodzinnego czasu pracy kierowca musi ustąpić miejsce zmiennikowi - często niedoświadczonemu w jeździe po górskich trasach.

"RMF FM":


W firmie Caban, której autokar spłonął w Vizille, fałszowano dokumentację! - tak poinformował wczoraj Michał Pierzchała z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie. Nieoficjalnie wiadomo, że prawdopodobnie fałszowano tachografy rejestrujące czas pracy kierowców i prędkość pojazdu.

"Fakt":


Fakt opublikował zdjęcie prawdopodobnie ostatniego sms-a wysłanego przed samą katastrofą pod Grenoble. Wysłała go Danuta Kochańska do swojej koleżanki Danuty Skrzypiec informując, że właśnie wraca z sanktuarium w La Salette oraz planowanej na następne kilka godzin podróży do Monachium w Niemczech.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

nawiązując do tej tragedi uważam że na stanowisku kier.powinni być zatrudniani kierowcy typowo po szkołach samochodwych a w szczegulności na trasach międzynarodowych,nie jak do tej pory murarze masarze czasami po OHP i Bóg wie kto jeszcze dosłownie jołopy z tzw.łapanki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.