Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6512 miejsce

Polskie napisy w Zjednoczonym Królestwie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 10:16

Na Wyspach Brytyjskich pojawiły się tablice informacyjne w języku polskim. Lokalne władze niektórych hrabstw Anglii i Walii zdecydowały się na publikowanie niektórych informacji w języku polskim.

Napisy dla Polaków z błędami. / Fot. John HeathW ostatnich miesiącach - w związku przyjazdem dziesiątków tysięcy Polaków do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (taka jest oficjalna nazwa państwa) - w kilku miejscowościach tego kraju pojawiły się znaki informacyjne w języku polskim.

W niektórych hrabstwach zachodniej części Anglii ustawiono drogowe tablice informacyjne w języku polskim, co wyraźnie poprawiło organizację i bezpieczeństwo ruchu samochodowego w tym rejonie.

W walijskiej miejscowości Wrexham zaprotestowali nacjonaliści. Głównym powodem oburzenia był brak napisów w języku walijskim (napisy są tylko po polsku i angielsku). Walijczycy są bardzo wrażliwi na tym punkcie - ustawowo mają zagwarantowaną dwujęzyczność i ostro sprzeciwiają się każdemu odstępstwu od normy.

Tablice w Walii nie informowały o zasadach ruchu drogowego - wyjaśniały prawa i obowiązki wędkarzy chcących skorzystać z przyjemności miłego spędzenia czasu nad wodą. Brytyjczyków oburza, że wędkujący Polacy przeznaczają je do zjedzenia - rzecz podobno na Wyspach niespotykana. Czyżby? Sam parę razy jadłem pięknego, świeżego pstrąga złowionego przez szkockiego znajomego. Być może Walijczycy i Anglicy ograniczają się do podziwiania złowionych okazów, natomiast Szkoci oddają je swoim polskim kolegom?

Serdecznie dziękuję za okazaną bezinteresownie pomoc Panom: Jakubowi Czernikowi (Polish Express) i John Heat - thank you John! Udostępnione przez nich fotografie pozwalają czytelnikom przekonać się o niezwykłej inicjatywie brytyjskich samorządowców.

Autor: Maciej Lewandowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hehe, nawet przed walijskimi. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.