Facebook Google+ Twitter

Polskie Noble 2011. Frąckowiak, Giaro, Potempa w gronie wyróżnionych

Polskie nagrody naukowe zostały przyznane na uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród nagrodzonych znaleźli się profesorowie, zajmujący się m.in. superkondensatorami, fizyką kwantową czy paradontozą.

Gala wręczenia nagród "Fundacji na rzecz Nauki Polskiej" odbyła się 7 grudnia w warszawskim Zamku Królewskim. Przyznane nagrody nazywane są często polskimi Noblami. Nagrodzeni profesorowie to: Elżbieta Frąckowiak, Tomasz Giaro, Jan Potempa, Maciej Lewenstein.

Profesor Elżbieta Frąckowiak (nagroda w dziedzinie nauk chemicznych), zajmuje się superkondensatorami. Kondensator to urządzenie, służące do krótkotrwałego przechowywania energii. Tradycyjne kondensatory posiadają niewielką pojemność elektryczną. Superkondensatory posiadają dużo większą pojemność, liczoną w faradach. Badane przez profesor Frąckowiak zagadnienie ma zastosowanie np. w zasilaniu nowoczesnych hybrydowych lub elektrycznych samochodów. W Szanghaju jeżdżą już autobusy zasilane wyłącznie superkondensatorami. Dzięki profesor Frąckowiak będzie coraz więcej.

Profesor Tomasz Giaro (nagroda w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych). Naukowiec został nagrodzony za stworzenie monografii pt. "Rzymskie prawdy prawnicze. Eksperyment myślowy". Monografia powstała w 2007 roku. Argumenty prawdziwości lub fałszu były częścią dyskursu prawniczego od starożytnego Rzymu aż po nowożytną doktrynę niemiecką. W XIX wieku kodyfikacje przesunęły ciężar prawa z nauki na ustawodawstwo. Profesor w swojej monografii zastanawia się czy stosowanie kryterium prawdy ułatwia czy utrudnia dyskurs prawniczy.

Profesor Jan Potempa (nagroda w dziedzinie nauki o życiu i o Ziemi). W centrum zainteresowania profesora Potempy znalazła się paradontoza. Jest to przewlekła choroba, na którą cierpi blisko jedna trzecia dorosłych Polaków. Wiadomo, że główną przyczyną paradontozy jest długotrwałe działanie bakterii Porphyromonas gingivalis.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.