Facebook Google+ Twitter

"Polskie obozy"? - dziś Narodowy Dzień Pamięci

14 czerwca 1940 roku to dzień, w którym zaczął funkcjonować obóz zagłady KL Auschwitz. Wtedy to do Oświęcimia przybył pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych, deportowanych tam przez Niemców z więzienia w Tarnowie.

Józef Paczyński, b. więzień KL Auschwitz z I transportu polskich więźniów politycznych, nr obozowy 121 (fot. Gabriela Mruszczak) / Fot. Gabriela MruszczakO upamiętnianie polskich ofiar zagłady i historyczną prawdę przez lata apelowali i apelują byli więźniowie, których coraz mniej pojawia się na uroczystościach rocznicowych. Dopiero w 2006 roku Sejm RP ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Dziś przypada 72 rocznica deportacji I transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz. Z tej okazji odbyły się skromne uroczystości z udziałem byłych więźniów i przedstawicieli lokalnych władz i duchowieństwa.

Kazimierz Zając, były więzień Auschwitz z pierwszego transportu, przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku nr 11 wzywał, aby pamięć o 14 czerwca 1940 roku przetrwała.

- Niech przypomina nie tylko 728 polskich więźniów, mających nieszczęście "bycia pierwszymi", ale przede wszystkim wszystkie polskie ofiary Auschwitz, których było 150 tys. deportowanych, z czego 75 tys. poniosło męczeńską śmierć. (...) Nie wolno nam zapomnieć o naszych braciach i siostrach: Żydach, Romach, jeńcach sowieckich i innych, którzy w większości zostali zagazowani i spaleni - mówił.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Andrzej
  • Andrzej
  • 22.06.2012 14:11

Ważne jest, żeby pamiętać i upowszechniać prawdę historyczną. Trzeba na różne sposoby promować Narodowy Dzień Pamięci i podejmować różne inicjatywy na rzecz upamiętnienia wszystkich ofiar ze szczególnym uwzględnieniem ofiar naszego narodu. Trzeba angażować szkoły i młodzież, bo bezpośrednich świadków jest coraz mniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polka
  • Polka
  • 15.06.2012 09:55

@Bogusław Sobczak
Za samo to ,ze napisałeś ze są obozy z przymiotnikiem -już masz 1 !Zera nie można tu dać jako ocenę.
Nie ważne ,że napisałeś w cudzysłowie!Ważne ,że powielasz wredne o Polkach oskarżenia .
Niemiecki Obozy Zagłady Założone na polskiej ziemi-To agresor Niemcy faszystowskie je tu wybudował i tu mordował wszystkie narody a zwożone z całej Europy .Wpierw :Żydów , Romów (cyganów ) , Polaków i także Niemców!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromna ilość narodowości zginęła w obozach.
Pamięć historyczna jest ważna. W tym dniu trzeba przypominać młodym pokoleniom o śmierci naszych rodaków. Człowiek za człowieka oddawał życie.Przebywali w nich moi bliscy. Będąc tam po tylu latach podczas zwiedzania tych obozów czuć śmierć, zło,ból,cierpienie,rozpacz tych co tam zginęli. A Co robi MEN z Historią ?
-zastanówmy się w jakim kierunku zmierza? -serce pęka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamięć o tych którzy zginęli maltretowani przez Niemieckich Nazistów trwa , jest wielka potrzeba przebaczenia ,! ważne aby to co się tam stało nie było powodem do nienawiści , zemsty , a szlo w kierunku miłości bliźniego jak siebie samego . Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą , zapominam o tym co za mną a patrze w przyszłość lepsza bezpieczniejsza . ? W dzisiejszym świecie życie ludzi i bezpieczeństwo ludzkości wisi na cienkim włosku i nie wiadomo skąd przyjdzie nagła zagłada .? Trzeba się cieszyć tym ze żyjemy w miarę wolnym kraju i nikt z nas nie musi przezywać tych męk co przezywali nasi przodkowie za czasów okupacji Hitlerowskiej , Nazistowskiej .! Nigdy więcej Faszyzmu.!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.