Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Polskie obozy"? - dziś Narodowy Dzień Pamięci

Bogusław Sobczak
Bogusław Sobczak
Józef Paczyński, b. więzień KL Auschwitz z I transportu polskich więźniów politycznych, nr obozowy 121 (fot. Gabriela Mruszczak)
Józef Paczyński, b. więzień KL Auschwitz z I transportu polskich więźniów politycznych, nr obozowy 121 (fot. Gabriela Mruszczak) Gabriela Mruszczak
14 czerwca 1940 roku to dzień, w którym zaczął funkcjonować obóz zagłady KL Auschwitz. Wtedy to do Oświęcimia przybył pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych, deportowanych tam przez Niemców z więzienia w Tarnowie.

O upamiętnianie polskich ofiar zagłady i historyczną prawdę przez lata apelowali i apelują byli więźniowie, których coraz mniej pojawia się na uroczystościach rocznicowych. Dopiero w 2006 roku Sejm RP ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Dziś przypada 72 rocznica deportacji I transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz. Z tej okazji odbyły się skromne uroczystości z udziałem byłych więźniów i przedstawicieli lokalnych władz i duchowieństwa.

Kazimierz Zając, były więzień Auschwitz z pierwszego transportu, przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku nr 11 wzywał, aby pamięć o 14 czerwca 1940 roku przetrwała.

- Niech przypomina nie tylko 728 polskich więźniów, mających nieszczęście "bycia pierwszymi", ale przede wszystkim wszystkie polskie ofiary Auschwitz, których było 150 tys. deportowanych, z czego 75 tys. poniosło męczeńską śmierć. (...) Nie wolno nam zapomnieć o naszych braciach i siostrach: Żydach, Romach, jeńcach sowieckich i innych, którzy w większości zostali zagazowani i spaleni - mówił.

Jak ważne jest przypominanie i upamiętnianie polskich ofiar KL Auschwitz pokazała niedawna pomyłka prezydenta USA Baracka Obamy, który publicznie użył określenia „polski obóz śmierci”. Zając powiedział, że byli więźniowie ze smutkiem przyjęli to wystąpienie. Dodał, że mimo przyznania się przywódcy do błędu, zza oceanu docierają kolejne oszczerstwa przypisujące Polakom odpowiedzialność za Holokaust, m.in. z ust amerykańskiej dziennikarki Debbie Schlussel.

Spośród 728 więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. W KL Auschwitz Niemcy więzili około 150 tys. Polaków, z czego połowa poniosła tam śmierć. W pierwszym okresie istnienia obozu przebywali w nim głównie Polacy. Począwszy od połowy 1942 roku, z powodu coraz liczniejszych transportów Żydów z całej niemal Europy, liczba więźniów Polaków i Żydów zrównała się. W drugiej połowie 1942 roku Żydzi stanowili już około połowy ogólnego stanu więźniów, a od 1943 roku - większość. Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez Armię Czerwoną.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, Polaków, a także Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodowości.

Znajdź nas na Google+

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto