Facebook Google+ Twitter

"Polskie obozy koncentracyjne" w brytyjskiej prasie

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie wysłała oficjalny list do redakcji brytyjskiego dziennika Daily Mirror. Gazeta nazwała nazistowski obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau "polskim".

Jak podaje Gazeta Wyborcza, chodzi o artykuł z 31 grudnia 2010 roku. Dziennikarz Adrain Shaw informuje w nim o wyroku na Andersa Hogstroma, odpowiedzialnego za kradzież napisu "Arbeit macht frei". W tłumaczeniu czytelnikom lokalizacji szyldu, reporter napisał: "Wisiał nad bramą polskiego obozu koncentracyjnego, gdzie w czasie drugiej wojny światowej zamordowano 1.1 mln ludzi - głównie Żydów."

- Chciałbym zaznaczyć, że w czasie drugiej wojny światowej nie istniały polskie obozy śmierci. (…) Znajdowały się na terenie Polski, ale w żadnym rozumieniu nie były polskie - napisał w imieniu ambasador Barbary Tuge-Erecińskiej Robert Szaniawski, rzecznik prasowy Ambasady.

Co więcej, termin "polish concentration camp" jest nieprawidłowy również ze względu na formalną decyzję komitetu światowego dziedzictwa UNESCO z czerwca 2007 roku, która zmieniła nazwę obozu na "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940-1945".

Okazuje się, że grudniowy artykuł nie jest jedynym takim przypadkiem w brytyjskich mediach. Jan Niechwiadowicz, założyciel grupy Polish Media Issue Group, wskazuje pięć podobnych incydentów w samym tylko "Mirror". Jak dodaje, to i tak jeden z lepszych wyników w wyspiarskiej prasie. Liczba przypadków nazywania nazistowskich obozów polskimi wzrosła w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii ponad dwukrotnie. W 2009 było ich 20, a w 2010 aż 47.Źródło: Gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Będę złośliwy i stwierdzę, że zatrucie rtęcią jest skuteczniejsze od polityki miłości:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.