Facebook Google+ Twitter

Polskie prawo: jakie i dla kogo?

Afera Amber Gold daje niezwykle wiele przesłanek do rozmyślań nad kondycją i jakością wymiaru ścigania i sprawiedliwości w Polsce.

Niestety, od wielu lat funkcjonowanie prokurator i sadów, a zwłaszcza
nieuczciwych ludzi w ich strukturach, jest przedmiotem niepokoju wyrażanego przez wiele instytucji i organizacji pozarządowych, zajmujących się sferą przestrzegania praw człowieka i obywatela oraz przestrzeganiem prawa w ogóle.

W ich ocenie Polska wcale nie jest krajem ani demokracji, ani praworządności, co politycy gołosłownie usiłują nam wmawiać.

Podczas dyskusji panelowej z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Ireny Lipowicz, zorganizowanej przez Urząd Wojewódzki w Katowicach pod hasłem: „Prawo obywatela do rzetelnego postępowania przygotowawczego i sądowego”, niektórzy uczestnicy mówili wręcz o „mafii prokuratorsko-sędziowskiej”, przytaczając często drastyczne przykłady wlasnych, osobistych doświadczeń i doznań.

Niedawno Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikowało raport
opracowany przez Łukasza Chojniaka i Łukasza Wiśniewskiego, zatytułowany „Przyczyny niesłusznych skazań w Polsce”. Lektura dokumentu jest smutna, ale pouczająca, dlatego gorąco ją polecamy. Z dokumentu wynika, że niekompetencje i nierzetelność sędziów, obrońców i prokuratorów oraz ich
faktyczna bezkarność, wobec braku mechanizmów egzekwujących tę odpowiedzialność, są głównymi przyczynami niesłusznych skazań, rujnujących
życie i dorobek wielu obywateli - czytamy w for.org.pl.

Interesującego komentarza do raportu udzieliła nam Małgorzata Karolczyk z Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo. Stwierdziła ona miedzy innymi: - Chociaż raport FOR dotyczył jedynie postępowania karnego, podobne zjawiska mają miejsce w postępowaniu administracyjnym czy cywilnym, gdzie wadliwe częstokroć orzeczenia doprowadzają do bardzo szkodliwych skutków społecznych, m.in. bankructw podmiotów, do odebrania dzieci rodzicom, ubezwłasnowolnienia zdrowego człowieka, czy likwidacji przedsiębiorstwa.

Cały komentarz

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dlaczego to jest w dziale PORTFEL? Kto wie?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Charakterystyczne jest, że osoby które narzekają na nieprzestrzeganie prawa w Polsce i słabość różnych urzędów oraz służb na ogół łamią przepisy prowadząc samochód, a potem czepiają się 1000 wymówek żeby nie zapłacić naprawdę zasłużonego mandatu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 22.08.2012 18:46

Słuchałam wypowiedzi karnistów odnośnie naszego prawa . Jest dobre , tylko należy je przestrzegać i pod wpływem chwili nie
zmieniać .Można narobić więcej szkód niż pożytku.
@ Panie Piotrze , nie można wszystkiego zwalać na polityków , to my jako społeczeństwo łamiemy prawo.
Mam pretensje ,że służby nie egzekwują prawa , przymykają oko na wiele spraw bo wielu zaraz wytyka " żyjemy w demokracji , jesteśmy prześladowani.
W żadnej ugruntowanej demokracji nie doszło by do blokady parlamentu , palenia opon !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fenomenem jest to, że Polska z krajów europejskich posiada najwięcej ludzi wykształconych! A skoro tak?! I przy tym są obojętni na takie zjawiska?! Należy wyciągnąć daleko idące wnioski!
To, że cała scena polityczna to jeden wielki "teatrzyk kukiełkowy", nie ulega żadnej wątpliwości! Na dzień dzisiejszy można to potwierdzić z całą stanowczością! W dodatku wyuzdani z wszelkich ludzkich uczuć! Zupełne zezwierzęcenie politycznej populacji! Walczyli! W szeregach "Solidarności"! O naszą wolność! Skrzywieni na prawo i lewo! Tylko, że oni robią pozorację, że są "na prawo albo na lewo"!
Internowani?! Prawdziwie internowany człowiek nigdy by się tak nie zachowywał! Każdy dobry obserwator i psycholog to potwierdzi! To jest tak jak z tym PZPN! Udaje się, że się działa! A chodzi tylko o "szmal" i wydarcie ze społeczeństwa jak najwięcej zasobów materialnych. To jest taka gra w "piłkę nożną". Nawet ten tatulek synalka gdańskiego afiszuje się, że dobrze gra i odbija piłeczkę!
Widziałem w życiu różnych polityków, ale to co ostatnio obserwuję przechodzi wszelkie granice przyzwoitości! Gdybym tutaj powiedział o nich "kanalie", podali by mnie do sądu. Ale ja tak myślę a mam prawo tak myśleć w demokracji, jeżeli ona w ogóle istnieje?! Bo jak sam artykuł pokazuje i potwierdza, nie istnieje. Pozoracja i to wszystko!

Komentarz został ukrytyrozwiń
sprawiedliwy
  • sprawiedliwy
  • 22.08.2012 16:36

tja... sadzicie...sady maja owoce a nie sprawiedliwosc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.