Facebook Google+ Twitter

Polskie projekty Wikimedia mają już pół miliona stron

W 2004 roku pojawił się polski Wikisłownik, następnie pojawiały się kolejne projekty Wikimedia. Przez długi czas były w cieniu Wikipedii. Teraz razem ze znaną wszystkim encyklopedią mają już 500 000 stron i warto coś o nich napisać.

Wikimedia Polska Logo / Fot. Dbenbenn, (Notafish, Datrio - wersja poska), copyrighted by the Wikimedia Foundation, źródło http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Wikimediapolska-lNajwiększy z siostrzanych projektów Wikipedii w wersji polskojęzycznej przekroczył 80.000 haseł, to tyle, co jeszcze 2 lata temu miała Wikipedia (dopiero co wydana na płycie DVD). Pozostałe projekty mają mniej stron, liczą poniżej 10.000 haseł, ale też są znacznie młodsze. Pod względem ilości haseł bynajmniej nie ustępują innym wersjom językowym.

Wikisłownik pod względem liczby stron znajduje się na 9 miejscu, ale tylko dlatego, że np. wersja turecka, czy wietnamska powstawały przy użyciu botów (specjalnych programów do automatycznego ładowania haseł). W polskim Wikisłowniku także korzystano z pomocy botów, ale hasła były "ręcznie" szeroko opisywane, łącznie z odmianą, przykładami i nagraną wymową słów, co umożliwia lepszą naukę obcych słówek. Pod względem jakości polski Wikisłownik jest więc znacznie lepszy od innych wersji.

Znacznie rozbudowane są także Wikicytaty. Wiekszą liczbę stron z cytatami znajdziemy tylko w Wikicytatach angielskich i niemieckich. Zaznaczyć trzeba, że na jednej stronie znajduje się od kilku do kilkudziesięciu cytatów. Nieźle rozwija się także na tle innych wersji językowych polskie Wikinews. Tutaj także wersja angielska i niemiecka posiadają więcej artykułów, ale od kwietnia tego roku największy przyrost artykułów notuje nasz serwis. Codziennie pojawia się nawet 20 newsów, gdy w niemieckiej i angielskiej ok. dziesięciu.

Ostatnie dwa projekty Wikimedia pisane w języku polskim to Wikibooks, czyli wolne podręczniki oraz Wikiźródła, czyli zasoby wolnych dokumentów źródłowych. Na tle innych projektów wypadamy słabiej, ale ciągle jesteśmy w pierwszej dziesiątce. W przypadku Wikiźródeł niewiele osób jeszcze zamieszcza materiały, natomiast tworzenie podręczników jest dość trudne i wymaga większego samozaparcia, niż edytowanie pozostałych projektów. Mimo to, możemy się pochwalić całkiem pokaźną kolekcją podręczników z informatyki a być może niedługo będziemy mieć sporo darmowych podręczników dla liceum i gimnazjum. Natomiast w Wikiźródłach opublikowano już sporą liczbę lektur szkolnych.

Pozostałe projekty, które akurat są wielojęzyczne to Meta-Wiki, gdzie prowadzi się dyskusje na temat kondycji wszystkich projektów wikimedia i podejmuje się różnego typu działania kooperacyjne (przede wszystkim w języku angielskim), Wikimedia Commons, gdzie gromadzi się zasoby multimedialne, przede wszystkim grafiki (obecnie jest to już ponad półtorej miliona multimediów) oraz Wikispecies, czyli katalog gatunków. Przez jakiś czas Wikispecies było postrzegane jako chybiony projekt, ale obecnie skatalogowano już ponad 100.000 gatunków.

Jeżeli ktoś nie przepada za serwisami, w których toczą się gorące dyskusje, może zajrzeć do Wikiźródeł, albo do Wikicytatów, gdzie spokojnie rozbudowuje się zbiory. Osobom, które lubią sprawdzać się jako reporterzy, polecić można oczywiście Wikinews. Wikisłownik to dobre miejsce dla osób, które chciałyby pomóc przy bardziej egzotycznych językach (których słowniki są jeszcze słabo rozbudowane), ale również przy opisach haseł języka polskiego. Wikibooks polecić można natomiast studentom i ich wykładowcom, jak również nauczycielom, bo warto dysponować niezbyt kosztownymi pomocami dydaktycznymi. Być może do września lub października kilka nowych podręczników uda się napisać.

Warto pamiętać, by na wstępie zapoznać się z zasadami, na jakich opierają się konkretne projekty. Zawsze warto rozpocząć od lektury stron pomocy (zakładka w menu). Spróbujcie edytować w każdym z projektów i ocenić, który najbardziej by Wam pasował.

Więcej w Wikinews na stronie 500 000 artykułów na polskich projektach Fundacji Wikimedia

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.