Facebook Google+ Twitter

Polskie przepisy o opodatkowaniu energii niezgodne z unijnymi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-12 13:55

Polskie przepisy dotyczące opodatkowania energii są niezgodne z unijnym prawem - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Zdaniem niektórych ekspertów, oznacza to, że podatnicy, którzy od stycznia 2006 roku płacili akcyzę na prąd, mogą teraz próbować ubiegać się o częściowy jej zwrot.

Zgodnie z obowiązującymi unijnymi przepisami akcyza jest pobierana od dystrybutorów prądu, powinny ją więc płacić zakłady energetyczne. Tymczasem w naszym kraju akcyzę płacą wytwórcy, czyli elektrownie. Tak jest jeszcze do końca tego miesiąca, bo od marca wchodzi w życie nowelizacja przepisów i będą one już zgodne z unijnym ustawodawstwem.

Wyrok nakazujący zmianę przepisów nie ma więc większego znaczenia, jednak, zdaniem części ekspertów, orzeczenie może mieć negatywny wpływ na budżet państwa.

Polska powinna była zmienić i dostosować przepisy do unijnego prawa już 3 lata temu. A ponieważ Trybunał nie ograniczył skutków wyroku w czasie, oznacza to, że podatnicy, którzy od stycznia 2006 roku zapłacili podatek, teraz mogą próbować w sądach ubiegać się o częściowy zwrot nienależnie pobranej akcyzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.