Facebook Google+ Twitter

Polskie przysięgi ślubne. Modnie czy tradycyjnie?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-01-31 17:06

Przysięga ślubna, to chyba jedne z najważniejszych słów, jakie padają z naszych ust w życiu.

Łącząc się na resztę dni ze swoją połówką chcielibyśmy, aby te słowa były wyjątkowe, jednak jak to wygląda w praktyce? Czy kościół daje nam tak do końca wolną rękę w ślubowaniu swojej miłości?

Chciałabym, pewnie nie tylko ja, żeby ta przysięga była nietypowa, nie zawierała słów "wierność, miłość i uczciwość małżeńska". Ale czy tak można? Przecież małżeństwo na tym polega, na byciu uczciwym, wiernym i na kochaniu na dobre i na złe.

I ślubuję Ci miłość

W kościele blado oświetlonym składają sobie przysięgę pan młody i panna młoda - klasyczna biel z czernią. Za filarami ukrywa się maleńka miłość, nie ma odwagi się pokazać, uważnie przysłuchuje się słowom przysięgi: "Ja Ślubuję Ci zastąpić twojego anioła stróża, gdy ten będzie chciał wziąć urlop, kiedy będzie załamywał nad Tobą ręce i mnie nigdy nie zabraknie sił. Podam Ci rękę, gdy będziesz tonął, stanę twarzą w twarz, oko w oko z Twoim wrogiem, nigdy nie będę się bać. Ślubuję Ci prawdę, piękną i zwyczajną, tą w słońcu czy deszczu, bo prawda jest mocą i najważniejszą potęgą, niech prawda będzie wypełnione nasz życie".

Jednak w naszym kościele nawet przysięgając miłość przed Bogiem nie możemy odejść od standardowej formułki, księża, nie wyrażą zgody na własną przysięgę.

Oraz że Cię nie opuszczę w zdrowiu i chorobie

Ślubuję zostać przy Tobie, nawet gdy nie będę miała sił wypowiedzieć Twojego imienia, kiedy będzie zabierać Cię choroba i gdy będziesz całkiem zdrowy. Kiedy będzie potrzeba oddać swoje życie za ciebie, odebrać każde cierpienie, wysuszyć i schować każą łzę, która nie będzie łza szczęścia - zrobię to bez wahania. Ślubuję, że nie będę dla Ciebie tylko żoną, ale także przyjaciółką u której zawsze znajdziesz zrozumienie, która będzie patrzeć na świat z dystansem i tą która podzieli Tobą swoje pasje. Będę tą, której gdy powiesz, iż znów pragniesz wolności, uszanuje Twoją decyzję i zniknie bez słowa, bo najbardziej będzie jej zależeć na Twoim szczęściu. Powiem Ci prawdę, ja nic nie obiecuję. Ja to wszystko, o czym mówię, przysięgam Ci. Ofiaruję do tego swoje całe serce i głowę pełna myśli o Tobie oraz całą siebie ze swoimi wadami i zaletami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Może to i lepiej że przysięga w naszym kraju ma taką sztywną formę, w przeciwnym razie w kościołach i urzędach grafomanii nie byłoby końca. A przy okazji dlaczego w tym tekście jest tyle błędów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.