Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4638 miejsce

Polskie repliki pojazdów pancernych. PzKpfw V Panther

Jedni uważają ją za przejaw technicznego geniuszu, a inni wręcz przeciwnie – za jeden z najmniej udanych wynalazków w historii niemieckiej broni pancernej. Choć zdania są różne, zainteresowanie zawsze ogromne. Co takiego ma w sobie Pantera?

 / Fot. Agnieszka PawłowskaChoć nie mam zamiaru skupiać się nad oryginalnymi czołgami PzKpfw V Panther (przyjdzie i na to pora), a jedynie repliką, trudno jest zaczynać dysputę nad tymże niemieckim wynalazkiem od jego kopii. A Pantera, która od początku swojego istnienia była tematem niemałych kontrowersji, może poszczycić się niezwykle barwną historią, która do dziś frapuje miłośników broni pancernej.

Wchodzący do służby w 1943 roku czołg stał przed wieloma znakami pytania: czy jego niezwykłe, jak na owe czasy, rozwiązania konstrukcyjne i techniczne sprawdzą się w boju? Kto ma zasiąść za sterami czołgu, kiedy większość sił pancernych III Rzeszy walczyła na frontach? Czy warto wydawać tyle pieniędzy na produkcję tak drogiego czołgu? Zaprojektowany, jak i wyprodukowany w ferworze wojny pojazd, nie uchronił się przed wadami, które nie pozwoliły sobie zagaić sympatii Panzerwaffe. Sprawna Pantera na polu bitwy była jednak bronią niezwykle groźną, szczególnie w bliskich starciach pomiędzy czołgami.

 / Fot. Fot. Agnieszka PawłowskaAmerykańskie załogi czołgów miały nawet zakaz walk z PzKpfw V Panther na bliskich odległościach, co dobitnie świadczyło o przewadze tego czołgu nad ówczesnymi wynalazkami broni pancernej na świecie. Statystyki były bezlitosne dla rosyjskich czy amerykańskich czołgów - by zniszczyć Panterę potrzebnych było dziewięć T-34 i pięć Shermanów.

Co by jednak o tym czołgu nie powiedzieć, nie da się ukryć, iż cieszy się ogromnym zainteresowaniem historyków, znawców broni pancernej i rekonstruktorów. Dwie obecnie istniejące nad Wisłą repliki Pantery są tego dowodem. Choć obie to dość świeże dzieła, które z warsztatów wyszły stosunkowo niedawno, pojazdy nie próżnują i jeżdżą po Polsce, odwiedzając różnego rodzaju zloty militarne, spotkania historyczne i rekonstrukcje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Fan Tygrysów
  • Fan Tygrysów
  • 02.08.2012 22:25

Pantera była czołgiem dobrym na krótkie jak i długie dystanse, ale chyba bardziej groźna była na tych dłuższych ze względu na dużą prędkość wylotową pocisku w armacie. Ale kto chciałaby się zbliżać do tego czołgu...? ;)
A kwestia jej zawodności czy wspaniałości w ogóle to chyba dość dyskusyjna sprawa. Statystki są niemiłosierne, bo wskazują na spore awarie czołgów, szczególnie w bitwie pod Kurskiem, gdzie ten czołg zadebiutował.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znowu nie ma zdjęć? Ja je widzę w podglądzie, więc już teraz nie wiem o co chodzi...;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.