Facebook Google+ Twitter

Polskie sądy będą mogły wysyłać zapytanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-18 22:12

Decyzja o daniu sądom takiej możliwości została podjęta przez Trybunał Konstytucyjny. Uznał on, że ustawa o pytaniu prejudycjalnym, w sprawach z zakresu współpracy policyjnej i sądowej jest zgodne z konstytucją. TK badał przepisy na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent był zdania, że uprawnienie to powinno dotyczyć jedynie sądów, od orzeczeń których nie można się odwoływać. Przedstawiciel prezydenta zwracał też uwagę, że pytanie prawne do trybunału w Luksemburgu będzie powodować opóźnienie procesu.

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił obaw prezydenta. Sędziowie dodali też, że udzielenie takiego prawa tylko niektórym sądom leży poza kompetencjami Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał nie jest też zdania, że pytań takich będzie zbyt dużo.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wszystkie sądy mają prawo zwrócenia się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem prawnym o wykładnię przepisów prawa wspólnotowego z zakresu integracji gospodarczej i społecznej.

Sędziowie Trybunału zaznaczyli, że po raz pierwszy w jego historii ktoś zakwestionował pytanie prawne jako narzędzie pracy sądów. Sędziowie Trybunału przypomnieli jednocześnie, że w polskim prawie także istnieje możliwość kierowania pytania prawnego do Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego czy Trybunału Konstytucyjnego. Od marca ubiegłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości udzielił czterech odpowiedzi polskim sądom w sprawach karnych.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.