Facebook Google+ Twitter

Polskie sądy przyjazne dla interesantów?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-18 16:49

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała sondaż, który ma pokazać, czy polskie sądy są przyjazne dla interesantów. Fundacja wspólnie z prawnikami i socjologami opracowała ankietę, która do końca grudnia ma zostać przeprowadzona w co 10 sądzie okręgowym i rejonowym.

Sondaż zacznie się od przyszłego tygodnia w 40 losowo wybranych sądach. Jak mówi Joanna Lora z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pytania będą między innymi dotyczyły tego, czy z sądem możliwy jest kontakt telefoniczny, w drodze poczty elektronicznej i czy sąd oferuje wyczerpujące informacje.

Sondaż ma też ocenić budynek sądu: czy są w nim windy, usprawnienia dla niepełnosprawnych, czy na ścianach znajdują się tablice informacyjne. Ocenie zostaną także poddane druki sądowe: wezwania, pouczenia, ponaglenia - czy są one zrozumiałe i nieskomplikowane. Ankieterzy sprawdzą również, czy sądy zapewniają podstawową pomoc dla interesantów, to znaczy, czy są tam dystrybutory z wodą i ogólnodostępne bufety.

Wyniki badania będą znane pod koniec roku. Helisńska Fundacja Praw Człowieka planuje, by na ich podstawie we współpracy z ministerstwem sprawiedliwości opracować projekt zmian, dotyczący usprawnienia pracy sądów w ramach komunikacji na linii urząd-klient.

Więcej na ten temat w magazynie Polskiego Radia "Polska i Świat", w Programie Pierwszym o godzinie 22.00.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.