Facebook Google+ Twitter

Polskie sądy wymagają pilnej reformy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-24 21:09

Jest to związane z ubiegłoroczną decyzją Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że asesorom nie można powierzać czynności sędziowskich. Prezes Krajowej Rady Sądownictwa Stanisław Dąbrowski przypomina, że wyrok Trybunału wejdzie w życie w maju przyszłego roku.

Asesorów trzeba zastąpić kimś innym, ale pozostaje pytanie - kim? Krajowa Rada Sądownictwa chce, aby ten zawód stanowił ukoronowanie zawodów prawniczych i aby do zawodu sędziego trafiali prawnicy z niekwestionowanym dorobkiem, autorytetem, o kryształowym charakterze. Jednak nie stanie się tak, dopóki nie zostanie rozwiązany problem wynagrodzeń.

Prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia - Wiktor Piber jest przeciwny prezydenckiemu projektowi ustawy o zmianie ustroju sądów, który zakłada, że zamiast asesorów, do prostszych spraw w sądach okręgowych będzie można delegować sędziów grodzkich. Jego zdaniem nie powinno być tak, że sędziom powierza się tylko niektóre czynności. Piber jest przekonany, najlepszym rozwiązaniem byłoby mianowanie tych asesorów, którzy sędziują minimum rok na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy zaproponowany przez Platformę Obywatelską. Jednak sędziowie obawiają się, że zostanie ona zawetowana przez prezydenta. Obecnie w sądach rejonowych asesorzy prowadzą nawet do 70 proc. spraw. Odebranie im uprawnień do rozsądzania sprawi, że wiele spraw będzie trzeba rozpocząć od początku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.