Facebook Google+ Twitter

Polskie strony internetowe na trójkę

Według raportu przygotowanego przez portal interaktywnie.com dotyczącego poziomu polskiego internetu i jakości stron www wynika, że rodzima sieć zasługuje na trójkę. SEO i kreacja okazują się ważniejsze od użyteczności.

 / Fot. By André Karwath aka Aka (Own work) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia CommonsTematyka użyteczności, czyli usability została oceniona najniżej przez przedstawicieli firm zajmujących się na co dzień tworzeniem onlineowych projektów. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie usability prowadzi do oczekiwanej przez klientów skuteczności. Nie mniej sytuacja użyteczności polskiego internetu zmierza w dobrym kierunku. Dzięki specjalistom od UX projektowanie stron nie kończy się tylko na zrobieniu makiety, ale również na optymalizacji działającego serwisu. - Wciąż jednak dużo do życzenia pozostawia sposób wykonania stron w detalach, a one właśnie są istotnym elementem składającym się na funckjonalność strony - twierdzi Michał Pogorzelski, head of information architect w The Digitals.

Kreacja na trójkę

W Polsce są znakomici specjaliści od tworzenia stron internetowych. Wiele projektów jest realizowanych na światowym poziomie i zdobywa nagrody w konkursach związanych z webdesignem. Niestety, mali przedsiębiorcy wciąż jeszcze nie rozumieją potencjału odpowiednio dobranej kreacji. W związku z czym, specjaliści od projektowania stron internetowych są zmuszeni tworzyć projekty, które nie są złe, ale niestety powtarzalne. Strony w dużej mierze wykonane są na szablonach, co utrudnia identyfikowanie klienta.

Porównując serwisy firmowe w Polsce i za granicą łatwo znaleźć różnice. "Flat design", proste palety kolorystyczne, coraz szerszy wybór fontów służących personalizowaniu projektów czy umieszczanie wideo w celu wzmocnienia przekazu, to tylko niektóre z elementów charakterystycznych dla nowoczesnych, zgodnych z nowymi trendami, witryn WWW. Menadżerowie polskich firm wciąż podchodzą do nietypowych projektów kreacyjnych z dużym dystansem. Młodsi kreatorzy z kolei wybierają sprawdzone, ale niestety smutne rozwiązania. Pierwszym i podstawowym grzechem polskich portali internetowych jest brak pomysłów.
- Większość polskich stron internetowych jest po prostu przeciętna. Nie ma dramatu, ale też niewiele witryn dostarcza estetycznych wrażeń. Przyczyna jest banalna: dla większości małych i średnich firm najważniejszym kryterium wyboru dostawcy jest cena. A za kilka tysięcy złotych można otrzymać produkt najwyżej przyzwoity - ocenia Marta Smaga, dyrektor działu rozwoju i technologii w Money.pl.

Jak wskazują specjaliści, dużym problemem polskich stron internetowych jest jakość ich wykonania. Ma to związek nie tylko z procesem developmentu, ale również nieodpowiednim przepracowaniem etapu analizowania i projektowania. Te dwa etapy w początkowej fazie często są pomijane ze względu na duży nakład pracy zarówno ze strony zamawiającego, jak i wykonującego.

Strony internetowe przeżywają kryzys, odkąd klienci zaczęli reklamować się na facebooku i innych portalach społecznościowych. - Są wyjątki, co pozwala mi być optymistą i mam nadzieję na powrót świetnych pomysłów i designu, a mamy ogromny potencjał i bardzo zdolnych ludzi – twierdzi Michał Pogorzelski z The Digitals.

SEO – 3,18

Kwestia optymalizacji stron uzyskała najwyższą notę – 3,18/5. Jednak zdania w tej kwestii są podzielone. Część specjalistów od reklamy uważa, że polskie duże portale raczej bardzo dobrze radzą sobie z optymalizacją. Inni z kolei są zdania, że najczęściej optymalizacja witryny kończy się na upychaniu słów kluczowych w stopce strony.
Rozkwit branży SEO zrobił swoje. Dziś nawet właściciele malutkich, zupełnie "nieinternetowych" firm wiedzą, że trzeba się pozycjonować - podsumowuje Marta Smaga z Money.pl. - Efekt jest taki, że polskie strony są coraz bardziej przyjazne Google'owi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.