Facebook Google+ Twitter

Polskie szkoły nie chcą uczyć Romów

Klasy-getta i wysyłanie dzieci romskich do szkół specjalnych pod pretekstem nieznajomości języka polskiego - tak w niektórych szkołach na Podbeskidziu i w Małopolsce wygląda traktowane romskich dzieci. O sprawie napisano w dzisiejszym "Dzienniku".

Dzieci romskie mogłyby uczyć się ze swoimi polskimi rówieśnikami, gdyby tylko znały język polski. Taką przyczynę segregacji słyszą dzieci wysyłane do klas-gett. Reporterzy "Dziennika" informują, że język nie jest prawdziwą przeszkodą, a dzieci z którymi rozmawiali, posługują się nienaganną polszczyzną. Przyczyną tworzenia klas składających się wyłącznie z dzieci romskich jest ich przynależność etniczna oraz przyzwyczajenie do takich praktyk wywodzące się z czasów komunizmu.
źródło: http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article214821/Nasza_klasa_nie_dla_Romow.html / Fot. Screen
W Maszkowicach, niedaleko Starego Sącza, doszło nawet do tego, że dzieci romskie uczą się w innym budynku niż ich polscy rówieśnicy. Warunki w budynku dla Romów są gorsze, np. w zimie nie są ogrzewane.

Innym sposobem na pozbycie się dzieci romskich z polskich szkół jest kierowanie ich do szkół specjalnych. Romowie trafiają tam, bo wyniki testów w poradni psychologiczno-pedagogicznej, które przechodzą, są dostosowane do polskich dzieci, a nie obcokrajowców.

Dzieci romskie, z którymi rozmawiali reporterzy "Dziennika" zgodnie mówią, że chciałyby uczyć się razem ze swoimi polskimi rówieśnikami. Segregacja dzieci jest przejawem dyskryminacji. - Dzieci romskie powinny uczyć się w polskich klasach, tak żeby wtopiły się w resztę uczniów. Równolegle powinno się im organizować zajęcia wyrównawcze - mówi w wywiadzie dla "Dziennika" Rzecznika Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

Problem dzieci romskich nie jest nowością i już 2004 roku zajmowała się nim Rada Europy. Kazała wtedy pozamykać klasy-getta. "Dziennik" informuje, że w sprawie segregacji dzieci sejmowa komisja mniejszości narodowych wystosowała już dezyderat do premiera Donalda Tuska. Gazeta podaje, że z raportu Komisji Europejskiej o sytuacji Romów wynika, iż ich dyskryminacja jest poważnym problemem w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

"Pendżap" OMG :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cześć Koyot, Podzielam Twoje zdanie, a tak na marginesie , to warto zapytać mieszkańców Ciechocinka dla czego chcieli pozbyć się Romów ze swojego miasta ? ja tez poznałem kim są i w Londynie i w kraju. Zawsze szczali w mojej bramie a nawet grozili mi nożem. Podobno historia mówi że cyganie zostali wygnani z prowincji Pendżap za różne przeniewierstwa złodziejstwa i zdrady. Często byłem zaczepiany z propozycją wróżenia i obmacywany za portfelem, handlowałem też chemią gospodarczą po wsiach. Wszędzie ludzie się skarżyli że jeden cygan zagadywał ich od bramy a trzech w tym czasie kradło od drugiej strony, ludzie wsi nie lubią cyganów, ale też ci którzy wynajmowali od nich mieszkania w Londynie, byłem tam 2 lata. Bosman

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.08.2008 16:14

Nie wiem jak to wygląda na jakiś wioskach, ale z tego co wiem dyrektor szkoły podstawowej nie ma prawa nie przyjąć do szkoły dziecka które mieszka w regionie i chce się zapisać. Choćby było jednookim Madagaskarczykiem.

Moja matka jest nauczycielką, pracowała w wielu szkołach i nigdzie nie natknęła się na coś takiego jak "klasa romska". Wszędzie czy Cyganie, czy Hindusi, czy Romowie, zawsze są normalnie w jednej klasie z polskimi dziećmi.

Myślę że klasy romskie powstały tylko dlatego, że Romowie sami tego chcieli. Histeryzowanie i przejaskrawione porównania do getta, są już tylko efektem wyjątkowej podniety dziennikarzy którzy zauważyli, że sam temat "klasy romskie" sprzeda się jak ciepłe bułeczki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

cos nt temat
http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=nauka.pap&dep=157319&data=&lang=PL&_CheckSum=-1485281543

Komentarz został ukrytyrozwiń

W artykule brak mi jakiegoś odniesienia do źródeł. Ale jeśli to o czym piszesz jest prawdą, to jest to zwyczajny rasizm!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem zarzenowana tym co teraz przeczytalam..:/ jak moze czlowie , czlowieka w taki sposob traktowac. Sama jestem Romka i wydawalo mi sie że dużo wiem na nasz temat jednak widze ze jest to za malo... jest mi bardzo przykro i bede sie starala aby cos sie zmienilo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.