Facebook Google+ Twitter

Polskie szopki na wystawie w Niemczech

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-26 09:38

Ponad 80 polskich szopek bożonarodzeniowych można oglądać na wystawie w Ratingen w Nadrenii. Szopki pochodzą ze zbiorów niemieckich kolekcjonerów, którzy, jak mówią, zakochali się w polskiej sztuce sakralnej miłością od pierwszego wejrzenia.

Skromne stajenki obok kunsztownych krakowskich arcydzieł, tradycyjne kapliczki obok dzieł kojarzących się raczej ze sztuką latynoamerykańską, a nie polską. To wszystko można od początku grudnia oglądać w muzeum w Ratingen.

Po sukcesie podobnej wystawy przed pięcioma laty muzeum postanowiło zorganizować kolejną, w rozbudowanej formie. "Nigdy dotąd nie spotkałam się z taką różnorodnością szopek, z takim bogactwem form wyrazu" - mówi kurator ekspozycji Susanne Peters-Schildgen.

Szopki pochodzą ze zbioru polskiej sztuki naiwnej Anneliese i Bernharda Kappertów. Kolekcjonerzy z Essen zbierają je od 30 lat, kiedy trafili na polskie stoisko na targach w Düsseldorfie. Tę, jak mówią, "miłość od pierwszego wejrzenia", pielęgnowali w kolejnych latach, często odwiedzając Polskę, nawiązując kontakty z artystami i obowiązkowo przywożąc z każdej wizyty kilka szopek.
Wystawa w muzeum w Ratingen będzie czynna do 17 stycznia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.