Polskie sztafety na odległych miejscach w Beitostölen

Kornelia Marek, Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek i Sylwia Jaśkowiec zajęły 12. miejsce, a Maciej Kreczmer, Janusz Krężelok, Mariusz Michałek i Sebastian Gazurek 21. w biegach sztafetowych. Wygrały Szwedki i Norwegowie.

Biegaczka narciarska / Fot. Wiked Kentaur, Wikimedia CommonsPolki bieg rozpoczęły źle, bowiem na pierwszej zmianie techniką klasyczną wolno pobiegła Kornelia Marek. Polka naszą sztefetę przyprowadziła do strefy zmian na 16. miejscu, tracąc do prowadzącej w ekipie Norweżek Vibeke W. Skofterud aż 1.09,4 min. Po 5 km na drugim miejscu znajdowały się Finki (Pirjo Muranen, +0,5 sek. straty), a trzecie były Rosjanki (Irina Khazova, +9,7).

Na drugą zmianę (również techniką klasyczną) w sztafecie polskiej wybiegła dwukrotna mistrzyni świata z Liberca - Justyna Kowalczyk. Polka pobiegła bardzo dobrze i dzięki temu nasza sztafeta awansowała na 8. pozycję (+46,5). Po drugiej zmianie prowadziły Finki, u których rewelacyjnie pobiegła Virpi Kuitunen. Drugie miejsce zajmowała druga reprezentacja Rosji (+16,1), a trzecie druga ekipa Norwegii (+17,0).

Jako trzecia w polskiej ekipie (techniką łyżwową) na trasę wyruszyła córka mistrza świata w biegu na 15 km z 1978 r., Józefa Łuszczka - Paulina Maciuszek. Polka pobiegła słabo i nie utrzymała ósmej pozycji. Na strefę zmian przybiegła dopiero jako 13. (+1.45,0). Po 15 km prowadziły Finki (Riitta Liisa Roponen), drugie były Norweżki (Kristin Stoermer Steira, +3,6) i trzecie Szwedki (Anna Haag, +4,2).

Na ostatniej zmianie w polskiej sztafecie pobiegła mistrzyni świata do lat 23 - Sylwia Jaśkowiec. Polka pobiegła dobrze, ale udało jej się awansować tylko o jedną pozycję. Ostatecznie nasza sztafeta została sklasyfikowana na 12. pozycji (+2.51,3). Zwyciężyły Szwedki, u których na ostatniej zmianie rewelacyjnie pobiegła Charlotte Kalla. Drugie miejsce zajęły Norweżki (Marit Bjoergen), a trzecie Finki (Aino Kaaisa Saarinen).

Wyniki - sztafeta 4x5 km (10 km techniką klasyczną + 10 km techniką dowolną):
1. Szwecja (Anna Olsson, Sara Lindborg, Anna Haag, Charlotte Kalla) 58.37,1 min.
2. Norwegia (Vibeke W. Skofterud, Therese Johaug, Kristin Stoermer Steira, Marit Bjoergen) +16,7 sek. Straty
3. Finlandia (Pirjo Muranen, Virpi Kuitunen, Riitta Liisa Roponene, Aino Kaisa Saarinen) +22,0