Facebook Google+ Twitter

Polskie Towarzystwo Wolontariuszy Życia rozpoczyna działalność

O krwiodawcach, transplantologii, ratowaniu ludzkiego życia media informują zwykle wtedy, gdy zaistnieje jakaś "okazja". Na codzień honorowi dawcy krwi, dawcy choćby nerki, strażacy z OSP nie brylują na pierwszych stronach gazet.

W sierpniu ubiegłego roku na Lubelszczyźnie zrodziła się idea powołania ogólnopolskiego stowarzyszenia, które zrzeszałoby szeroko rozumianych wolontariuszy życia - honorowych dawców krwi, dawców szpiku kostnego, dawców organów i ich rodziny, by pełniej reprezentować problemy zarówno dawców, jak i biorców. Ideą objęto także strażaków-ochotników, ratowników WOPR i młodzież. Poprzez prywatne kontakty i osobiste znajomości dotarto do kilkunastu osób. Na dzień dzisiejszy gotowością działania w takiej organizacji pozarządowej zainteresowanych jest już kilkadziesiąt osób, a sama idea doczekała się formalnego finału, czyli zebrania
założycielskiego. Jest ono zaplanowane na najbliższą niedzielę. Deklarację członkostwa w Polskim Towarzystwie Wolontariuszy Życia składają już - póki co głównie krwiodawcy - z innych regionów Polski.

Pacjent po operacji. / Fot. Andrzej MorozDlaczego nowe stowarzyszenie? Bo jak twierdzą jego inicjatorzy trzeba uzupełnić fomułę dbania o ludzi dających cząstkę siebie innym, którzy niejednokrotnie pozbawieni są opieki i wsparcia w sytuacjach dla nich trudnych. Faktem jest - mówi jeden z inicjatorow PTWŻ, Krzysztof Marek - że istniejące obecnie stowarzyszenia, czy fundacje, w tym Polski Czerwony Krzyż, dzięki któremu krwiodawstwo w Polsce się rozwinęło i któremu należy się oddanie honoru za wieloletnią działalność - niezbyt dobrze dbają o sprawy krwiodawców. Honorowe oddawanie krwi wiąże się niejednokrotnie z koniecznością wzięcia urlopu, ponieważ ustawa gwarantująca dawcy prawa związane z oddaniem krwi uderza w pracodawcę, który nieobecność pracownika na stanowisku pracy finansuje z własnej kieszeni, a więc niekoniecznie jest takim wolontariatem zainteresowany. W związku z tym wielu potencjalnych krwiodawców, a nawet wieloletnich dawców krwi rezygnuje z pójścia do punktu krwiodawstwa, nie chcąc mieć żadnych problemów w pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Marek S.
  • Marek S.
  • 18.09.2012 23:50

Z tego, co zdołałem się zorientować działania idą powoli, ale do przodu. Ja znalazłem stronę www.hdk.org.pl z tą inicjatywą. A jak? Śledziłem www.krwiodawcy.phorum.pl i jak widzę to ta sama inicjatywa. Wczoraj sobie przypomniałem o niej :) Dzisiaj oddałem krew!!!!! Jutro wyślę mejla ze zgłoszeniem do Polskiej Federacji Honorowych Dawców Krwi. Uważam, że dobrze, że zmieniliście/zmodyfikowaliście nazwę. Przekonaliście mnie i do oddania krwi i do siebie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcelina Chocaj
  • Marcelina Chocaj
  • 29.08.2010 13:56

Ja wypowiem się w imieniu IKHDK.pl nieformalnej organizacji skupiającej krwiodawców z całej Polski. Podzielamy zdanie PTWŻ i działamy w tym samym kierunku. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja tak myślę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I dobrze :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki w "imieniu służby" :) Inicjatorzy projektu po dzisiejszym tekście już dostali kilka maili ze zgłoszeniami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo, bardzo mądre. Brawa za pomysł... 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beatko - dzięki! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kontakt do organizatorów: wiadomosc@onet.eu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.