Facebook Google+ Twitter

Polskie uczelnie nie będą produkować bezrobotnych

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-29 13:07

W zeszłym roku 70 tys. absolwentów uczelni nie znalazło pracy. Co zrobić, by polskie szkoły wyższe nie wypuszczały magistrów powiększających grono bezrobotnych, a specjalistów poszukiwanych na rynku pracy?

Obserwować rozwój kariery zawodowej absolwentów, a następnie na tej podstawie decydować o naborze na odpowiednie kierunki studiów. Od przyszłego roku taki obowiązek na uczelnie nałoży znowelizowana ustawa o szkolnictwie wyższym.

Minister nauki Barbara Kudrycka tłumaczy, że obligatoryjny monitoring karier byłych studentów pomoże uczelniom dostosować programy nauczania do wymogów rynku pracy.

Jeśli po studiach ktoś długo nie może znaleźć żadnego zatrudnienia albo pracuje poza wyuczonym zawodem, to sygnał dla uczelni, że nie kształci najlepiej. Albo że najwyższa pora ograniczyć limity przyjęć na dany kierunek, bo pracodawcy nie potrzebują tak wielu fachowców z tej dziedziny.

- Chcemy ten obowiązek wprowadzać stopniowo, by uczelnie sobie z nim poradziły - tłumaczy Kudrycka. - W pierwszym roku obowiązywania ustawy, czyli prawdopodobnie w 2010 r., obejmiemy nim tylko część uczelni. Pozostałe w następnych latach - mówi.

Prof. Jerzy Woźnicki, szef Fundacji Rektorów Polskich, współautor obowiązującej ustawy o szkolnictwie wyższym, jest sceptyczny. - To ważne, by uczelnia orientowała się w losach absolwentów, ale nie należy tego regulować ustawą - uważa.

Cały artykuł przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ustawa to najprostsza rzecz, jaką można zrobić. Gorzej w ogóle monitorować rynek pracy i stwierdzać, jacy ludzie są najbardziej potrzebni, a przede wszystkim - dążyć do tego, by tacy ludzie zostali "wyprodukowani" na rynek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.