Facebook Google+ Twitter

Polskie urzędy szybko tworzą normy w Bałtyckim Planie Działań

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-30 17:09

Polskie urzędy nie czekają na postanowienia Komisji Helsińskiej, która w przyszłym roku ma ustalić normy ekologiczne w Bałtyckim Planie Działań. Już teraz prowadzą działania, które mają ograniczyć spływ zanieczyszczeń do Bałtyku.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz podkreśla, że stan Morza Bałtyckiego poprawił się, a jeszcze lepiej będzie po 2015 roku. Wtedy to ma zakończyć się program budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków w każdej miejscowości powyżej 2 tysięcy mieszkańców. Inspektorat rozważa również zwrócenie się do Ministerstwa Gospodarki w sprawie całkowitego wycofania fosforu z detergentów.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej do 10 czerwca przygotuje specjalny dokument w sprawie Bałtyku. Będzie on dotyczyć działań związanych ze zwiększeniem atrakcyjności regionu bałtyckiego.

Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław Ostojski zwraca uwagę, że ze wszystkich krajów nadbałtyckich Polska nadal produkuje najwięcej zanieczyszczeń. W przeliczeniu na jednego mieszkańca statystyki wyglądają jednak bardziej optymistycznie. Szef IMGW zwrócił również uwagę, że w ciągu dwóch lat zmniejszyła się ilość zanieczyszczeń związanych z nawozami azotowymi i fosforowymi.

W przyszłym roku w Moskwie odbędzie się konferencja, która sprecyzuje Bałtycki Plan Działań w kwestii ograniczeń ilości nawozów na hektar uprawianej ziemi.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.