Facebook Google+ Twitter

Polskie Wikinews rozpoczęło współpracę z CIA

W ubiegłym roku polskojęzyczny serwis Wikinews podjął współpracę z kilkoma portalami, które zgodziły się na kopiowanie ich materiałów na licencji Creative Commons. Na początku tego roku do grona dołączyło Centrum Informacji Anarchistycznej.

Wikinews, mimo że jest długo działającym serwisem, do tej pory nie przyciągnęło zbyt wielu użytkowników, którzy chcieliby pisać artykuły. Polskojęzyczna wersja serwisu zaczęła działać na początku roku 2005, kilka miesięcy po uruchomieniu pierwszego, anglojęzycznego projektu o tej nazwie. Jest to też jeden z najmłodszych projektów siostrzanych Wikipedii i także z tego względu zainteresowanie nim wśród samych wikipedystów do tej pory nie było wielkie.

Logo Wikinews wykorzystywane na stronie o Otwartej Agencji Informacyjnej. Utworzone w 2005 z myślą o: "Frame capture of Wikinews 90 sec video report graphics at 00:05:12" Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:10Mar2005-00-05-12.jpg Grafika jest zastrzeżona przez Wikimedia Foundation i nie może być wykorzystywana do celów komercyjnych. Przesyłam dla Wiadomości24 zgodnie z prawem dozwolonego użytku. / Fot. David Vasquez
O ile wersja anglojęzyczna nastawiła się na tworzenie materiałów autorskich, często wywiadów, w polskim projekcie dominowały materiały wtórne, przeredagowane na bazie źródeł z innych serwisów informacyjnych. Właśnie z tego względu podjęte zostały kroki, aby poszukiwać partnerów, którzy zgadzaliby się na kopiowanie ich materiałów na wolnej licencji Creative Commons. W tym celu założona została wpierw specjalna strona wspólpracowników, a następnie pojawił się pomysł na stworzenie Otwartej Agencji Informacyjnej, która pozwalałaby na umieszczanie tekstów na wolnych licencjach. W dalszej perspektywie stać miałaby się ona alternatywą wobec takich instytucji jak PAP czy IAR dla małych, lokalnych czy też branżowych serwisów, których nie stać na wykupienie licencji z dużych agencji prasowych.

Centrum Informacji Anarchistycznej to z kolei serwis, w którym publikowane są teksty głównie oscylujące wokół zagadnień związanych z anarchizmem jako ideologią, ale także krytyką kapitalizmu jako systemu gospodarczego czy informacji o protestach pracowniczych. Skrót nazwy, czyli CIA, używany często na stronach serwisu, nawiązuje oczywiście do Centralnej Agencji Wywiadowczej, co było też zamierzeniem jego twórców. Dzięki temu na pierwszym miejscu w Googlach po wpisaniu zapytania "CIA" pojawia się link do tejże witryny.

Oba serwisy znacznie się różnią, ponieważ o ile CIA jest nastawione na zaangażowanie dziennikarzy w wyszukiwanie kontrowersyjnych i doniosłych tematów, jakie nie pojawiają się w mainstreamowych mediach, o tyle Wikinews bazuje głownie na neutralnym punkcie widzenia. Mimo, że neutralność i zaangażowanie nie są pojęciami przeciwstawnymi, w niektórych przypadkach kopiowanie tekstów może być problematyczne. Aby relacje nie były jednostronne wprowadzano zasadę, aby dla wiarygodności informacji poszukiwać i dodawać niezależne źródła, które potwierdzałyby treści znalezione we współpracujących mediach. W tym przypadku często może to oznaczać konieczność uzyskiwania informacji z serwisów zagranicznych lub instytucji związanych bezpośrednio z opisywanym problemem.

Samo nawiązanie współpracy z kilkoma serwisami nie oznacza jednakże, że OAI stanie się przez to rozwojową instytucją. Wikinews nadal nie cieszy się zbytnią popularnością jako miejsce publikowania informacji, ponieważ pozostaje medium niezbyt znanym. Liczba odwiedzin strony głównej polskiego Wikinews liczy mniej niż 30 000, gdy w przypadku Wikipedii jest to kilka milionów.

Dla uatrakcyjnienia samego serwisu zmieniony został layout strony głównej, a także dla wielu tematów na bieżąco tworzy się portale tematyczne. Jednakże samo oprogramowanie MediaWiki, tworzone z myślą o Wikipedii i innych serwisach, działających na zasadzie katalogów informacji, nie jest idealnym rozwiązaniem dla tego serwisu, chociażby przez to, że informacje w archiwach katalogowane są nie chronologicznie, a alfabetycznie. W wielu przypadkach występują także niepotrzebne błędy, jak np. przy tworzeniu nowych kategorii, gdzie dodanie kategorii do artykułu powoduje, że w nowym portalu umieszczony jest on pod bieżącą datą, a nie pod datą utworzenia. Z tego względu część społeczności anglojęzycznego Wikinews zaczęła zastanawiać się nad utworzeniem fundacji dla tego projektu, autonomicznej względem Fundacji Wikimedia. Małe zaangażowanie wikipedystów w rozwijanie tego siostrzanego projektu zaowocowało m.in. tym, że w anglojęzycznym Wikinews nie pojawił się artykuł o 2 milionach haseł w Wikipedii. W wersji polskojęzycznej był on natomiast opublikowany.

W tej chwili polskojęzyczny serwis Wikinews jest trzecim pod względem liczby haseł i zbliża się szybko do wersji niemieckojęzycznej. Jesienią ubiegłego roku rozwijał się on najbardziej dynamicznie spośród wszystkich wersji językowych. Odnotować jednak należy, że wiosną ubiegłego roku zainteresowanie było niezbyt wielkie. Jak będzie w tym roku? Pozostanie to chyba dużą niewiadomą. Wiele będzie zależeć od atrakcyjności artykułów na licencji Creative Commons dla dziennikarzy, ale pewnie też od postępów w promowaniu swych projektów przez Fundację Wikimedia.

Od 7 stycznia 2008 r. można także w Wiadomościach24.pl publikować na licencji Creative Commons pozwalającej na niekomercyjne wykorzystanie materiałów w innych serwisach. Jest to tylko jedna licencja CC, ale duży krok do przodu, jeżeli chodzi o uwalnianie treści tworzonych przez dziennikarzy obywatelskich. Propozycja ta padła pod koniec sierpnia 2007 i w końcu została wdrożona. Ze względu na to, że Wikinews publikuje wiadomości na licencji CC pozwalającej również na komercyjne wykorzystanie, nie będzie można ich kopiować wzajemnie, ale za to wiele innych serwisów może skorzystać z nowej formy dystrybucji treści w Wiadomościach24.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

http://citmedia.pl/ ale jeszcze spotkałem się z innym serwisem, w którym było chyba więcej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy ktoś coś takiego zrobił. Widziałem jakąś stronę w polskim internecie, gdzie były zarówno rss z wikinews, wiadomości24 i paru innych serwisów, ale właśnie tylko z paru. Raczej to nie powinno być dużym problemem, aby dokładać nowe, gdyby ktoś taka inicjatywę uruchomił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za komentarze :) Wskrisso - starałem sie pokazać i plusy i pewne bolączki serwisu. Swoją drogą co do koncepcji OAI - przydałby się agregator newsów, który choćby w formie rss-ów prezentowałby materiały z różnych małych (w stosunku do mainstreamu) portali opartych na dziennikarstwie obywatelskim. Myślę, że za kilka lat takich miejsc w sieci będzie więcej, a internauci częściej będą je wybierać - a nie tylko onet i gazetę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ech, zawsze zapominam wcisnąć plusa
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
Mylący tytuł ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł długo leżał w moderacji, ale wreszcie dotarł na łamy W24.
(+)
(Uzasadnienie za Szernem.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

wskrisso: reklamą czego?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

mi tu pachnie reklamą ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

a już myślałem ze to Centralna Agencja Wywiadowcza:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasno i wyczerpująco przedstawiony temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.