Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4233 miejsce

Polskie Wojska Specjalne w systemie obronnym RP

24 października w Centrum Konferencyjnym MON w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja pt. Polskie Wojska Specjalne w systemie obronnym RP – aspekty organizacyjne, doktrynalne i modernizacyjne”

Międzynarodową Konferencję otworzył Gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek-Rektor Komendant Akademii Obrony Narodowej / Fot. Bogdan WęgrzynekMiędzynarodowa Konferencja, zorganizowana przez Akademię Obrony Narodowej, Dowództwo Wojsk Specjalnych i Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego nt. „Polskie Wojska Specjalne w systemie obronnym RP – aspekty organizacyjne, doktrynalne i modernizacyjne”.gen. bryg. Simona Hutchinsona z NATO SOF był specjalnym gościem Międzynarodowej Konferencji / Fot. Bogdan Węgrzynek

Poświęcona była przedstawieniu głównych problemów
rozwoju i modernizacji uzbrojenia oraz wyposażenia tego nowego rodzaju sił zbrojnych, których współcześnie rola i znaczenie rośnie, co dobitnie wykazał przebieg ostatnich konfliktów zbrojnych w Iraku i w Afganistanie.
Dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong / Fot. Bogdan Węgrzynek

W Konferencji wzięli udział: Zastępca Dowódcy Wojsk Specjalnych NATO Brygadier General Simon Hutchinson, przedstawiciele Dowództwa Wojsk Specjalnych na czele z ich Dowódcą gen. bryg. Piotrem Patalongiem, dowódcy poszczególnych jednostek wchodzących w skład Wojsk Specjalnych, przedstawiciele Sztabu Generalnego WP i innych rodzajów Sił Zbrojnych RP, a ponadto reprezentanci następujących polskich firm i przedsiębiorstw zagranicznych w Polsce już zaopatrujących nasze Wojska Specjalne lub pracujących nad ofertą dla nich: Bumar Żołnierz S.A., Bumar Elektronika S.A. i Bumar Amunicja S.A., Instytut Techniczny Wojska Lotniczych, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu, WB Electronics S.A., PZL-Świdnik S.A.- Augusta Westland, PZL-Mielec Sp. z o.o. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Cenrex Sp. z o.o. oraz
firma Works 11. Firmy te urządziły swoje stoiska promocyjne na korytarzach Centrum Konferencyjnego MON, prezentujące ich ofertę i działalność. Na obrady przybyło ponadto wielu dziennikarzy z różnych mediów. Patronem medialnym Konferencji był miesięcznik RAPORT WTO.
gen. dyw. dr pil. Leszek Cwojdziński– Dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON / Fot. Bogdan Węgrzynek
Międzynarodowa Konferencję otworzyli: Gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek-Rektor Komendant Akademii Obrony Narodowej, Gen. bryg. Piotr Patalong - Dowódca Wojsk Specjalnych i prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka-Koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego.
Polskie Wojska Specjalne w systemie obronnym RP / Fot. Bogdan Węgrzynek
Konferencja składała się z trzech sesji – plenarnej, wojskowej
i przemysłowej. W sesji plenarnej
znalazły się wystąpienia: gen. bryg. Simona Hutchinsona z NATO SOF, w którym przedstawił on kierunki rozwoju Wojsk Specjalnych, dr Andrzeja Karkoszki pt. Rola i znaczenie Sił Specjalnych dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, oraz gen. dyw. dr pil. Leszka Cwojdzińskiego – Dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON pt. Nowoczesne technologie jako element wsparcia działań Wojsk Specjalnych. Stanowiły one wprowadzenie do obrad w dwóch pozostałych sesjach.
Prof. dr hab. Paweł Soroka koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego i Gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek-Rektor Komendant Akademii Obrony Narodowej / Fot. Bogdan Węgrzynek
Rozważania w sesji wojskowej prowadzono w obszarze wyzwań i możliwości Wojsk Specjalnych. Impulsem do wnikliwych analiz i ocen konferencyjnych stało się wystąpienie gen. bryg. Piotra Patalonga – Dowódcy Wojsk Specjalnych, który przybliżył doświadczenia
i wnioski z funkcjonowania Wojsk Specjalnych w Siłach Zbrojnych RP.
Z kolei gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek – Rektor – Komendant Akademii Obrony Narodowej wskazał na miejsce i rolę Wojsk Specjalnych w systemie obronnym państwa, co stało się kanwą do dalszych, szczegółowych rozważań w zakresie wsparcia i zabezpieczenia działań Wojsk Specjalnych. Z pozostałymi referatami wystąpili przedstawiciele Dowództwa Wojsk Specjalnych i pracownicy naukowi Akademii Obrony Narodowej.
Kamila Walczak zawsze profesjonalnie reprezentuje GRUPĘ BUMAR w rozmowie z Bogdanem Węgrzynkiem - rzecznikiem prasowym konferencji z ramienia PLP. / Fot. Bogdan Węgrzynek

W sesji przemysłowej przedstawiciele wyżej wymienionych firm wygłosili
osiemnaście komunikatów. Stanowiły one ofertę polskiego przemysłu zbrojeniowego i jego zaplecza badawczo-rozwojowego dla Wojsk Specjalnych. Jak wiadomo, dotąd wojska te, realizujące bardzo trudne i niebezpieczne misje i zadania, wyposażone były głównie w uzbrojenie pochodzenia zagranicznego.

Polskie przedsiębiorstwa obronne i jednostki badawczo-rozwojowe od pewnego czasu pracują nad skonstruowaniem i wdrożeniem różnych środków walki, oraz nad modernizacją już wprowadzonych na wyposażenie, spełniających wymagania naszych Wojsk Specjalnych. Działania tych wojsk, prowadzone na lądzie, w powietrzu i na morzu, charakteryzują się szczególnymi cechami, zwłaszcza precyzją, skrytością i mobilnością oraz dużym stopniem ryzyka. To zaś stwarza szczególne wymagania i jest dużym wyzwaniem dla rodzimego przemysłu i naszej myśli naukowo-technicznej.
Zaspokojenie oczekiwań i potrzeb Polskich Wojsk Specjalnych wymaga zatem zastosowania zaawansowanych, bardzo nowoczesnych technologii i rozwiązań elektronicznych, informatycznych i materiałowych. Niektóre z nich mogą następnie być zastosowane w przemyśle cywilnym. Są bowiem technologiami podwójnego zastosowania.


Polskie przedsiębiorstwa, zwłaszcza skupione w Grupie BUMAR i WB Electronics S.A., posiadają już liczący się dorobek w zakresie projektowania i produkcji indywidualnego wyposażenia żołnierza, w tym broni strzeleckiej, a także środków rozpoznania i wsparcia informacyjnego, które spełniają światowe standardy i mogą znaleźć się na wyposażeniu Wojsk Specjalnych. Rozwój i modernizacja tych środków wymaga jednak współpracy

z partnerami zagranicznymi z NATO, m.in. z tymi, którzy dotąd wyposażali Polskie Wojska Specjalne. W ofercie przemysłu zaprezentowano również propozycje wyposażenia Wojsk Specjalnych w najnowocześniejsze śmigłowce i modernizacji śmigłowców posiadanych już przez tę formację, a także zbudowania mobilnego kompozytowego lądowiska dla śmigłowców. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych przedstawił ponadto ofertę środków bezpilotowych do rozpoznania z powietrza.


Warto dodać, iż referaty i komunikaty wygłoszone w trakcie konferencji zamieszczone zostały w skrypcie, który otrzymali uczestnicy Konferencji.

Organizatorzy Międzynarodowej Konferencji nt. „Polskie Wojska Specjalne w systemie obronnym RP – aspekty organizacyjne, doktrynalne i modernizacyjne” wyrażają nadzieję, iż stanie się ona ważnym impulsem dla rozwoju i unowocześnienia Polskich Wojsk Specjalnych i przybliży ich znaczenie i problemy politykom oraz opinii publicznej.

Konferencję filmowała TV 4Event.tv Marcina Oziębły, PRem konferencji zajmowała się Grupa MENU.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.