Facebook Google+ Twitter

Polskie wojsko będzie miało supertransportery

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-22 07:26

Polska będzie mieć 40 pojazdów przeciwminowych klasy MRAP - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Żołnierze w Afganistanie powinni jeździć nimi pod koniec roku.

Dziennik podkreśla, że to wiadomość nieoficjalna, Ministerstwo Obrony Narodowej odmawia oficjalnego komentarza. Ze źródeł w MON gazeta dowiedziała się jednak, że decyzja o zakupie RG-31 została podjęta kilkanaście dni temu i zostanie ogłoszona w najbliższych dniach.

Teraz polscy żołnierze w Afganistanie jeżdżą na patrole w hummerach, które dostaliśmy po Amerykanach. Te wozy nie są bezpieczne. "Gazeta Wyborcza" podkreśla, że hummerem jechała trójka polskich żołnierzy, którzy zginęli w środę. Od początku misji w Afganistanie zginęło ośmiu Polaków, wszyscy na minie-pułapce.
Według informacji dziennika, Polska ma kupić typ czterdzieści pojazdów RG 31- to superopancerzone transportery produkowane w RPA. Skonstruowane są tak, by chronić żołnierzy przed wybuchami min. RG31 był także używany przez siły pokojowe w Bośni i Libanie, a oprócz Amerykanów używają go na przykład Kanadyjczycy.

Cena jednego wozu to 600 tysięcy dolarów plus koszt dodatkowego sprzętu: łączności, zagłuszarki, uzbrojenia.
Zdaniem niektórych ekspertów nie jest to dobre rozwiązanie docelowe, gdyż potrzebujemy lekkiego pojazdu, a RG-31 z wyposażeniem będzie ważył 15-16 ton, prawie tyle co Rosomak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.