Facebook Google+ Twitter

Polskie wojsko weźmie udział w misji w Mali ?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-01-16 13:44

Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski zapowiedział, że niewykluczone, iż nasze wojsko weźmie udział w misji szkoleniowej w ogarniętym konflikcie Mali.

 / Fot. Historyk/Wikipedia/CC 3.0/Powołując się na informację Rzeczpospolitej, Radosław Sikorski ogłosił w rozmowie z radiową Trójką, że nie zostały jeszcze podjęte żadne decyzje w tej sprawie, choć będzie on tę kwestię dyskutował wraz z premierem, Donaldem Tuskiem oraz prezydentem, Bronisławem Komorowskim.

Taka wypowiedź polskiego ministra jest powiązana z informacją jakiej udzieliła w Parlamencie Europejskim szefowa unijnej dyplomacji – Catharine Ashton, która zważając na zajmowaną dużą część Mali przez islamskich bojowników ogłosiła, że możliwe jest wysłanie w tamten rejon misji szkoleniowej. Ostateczna decyzja w tej sprawie może zapaść w czwartek 17 stycznia, kiedy to dojdzie do nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej wraz z Tiemenem Coulibaly'm, piastującym stanowisko MSZ w Mali w celu omówienia i dokładnego sprecyzowania sytuacji panującej w tym państwie położonym na zachodnim wybrzeżu Czarnego Lądu.

Choć w tym momencie UE zapowiedziała, że nie zdecyduje się na przeprowadzenie misji militarnej w Mali, to jednak według informacji Rzeczpospolitej, Catharine Ashton wraz z innymi członkami instytucji jak najszybciej chciałaby rozpocząć tam misję szkoleniową. Zatem właśnie w takim zadaniu mieliby uczestniczyć polscy żołnierze. Udział naszych wojsk wg Radosława Sikorskiego w tej misji wydaje się tym bardziej prawdopodobny, że Polacy bywali na misjach wojskowych na afrykańskim kontynencie. Wymienić tu wypada, chociażby pobyt w Kongo oraz misję bojową w Czadzie, kiedy to Polski Kontyngent Wojskowy w latach 2008-09 brał udział w zapewnieniu bezpieczeństwa operacjom humanitarnym, które zostały przeprowadzane dla uchodźców z Darfuru. Minister Spraw Zagrnicznych dał tym samym do zrozumienia słuchaczom, że doświadczenie, jakie posiadają w podobnych misjach polscy żołnierze, może powodować zwiększenie szans na ich wyjazd do Mali.

Przypomnijmy, że Polacy brali udział w wielu misjach zagranicznych w celu pomocy tamtejszej ludności. Najważniejsze z nich to pobyty w takich krajach jak: Afganistan, Irak, Kosowo czy Bośnia i Hercegowina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No cóż, Jankesi na pierwszym etapie walki z Viet Congiem też szkolili w Wietnamie Południowym, potem Laosie i Syjamie wójtów, nauczycieli, pielęgniarki. Dowódcy VC wyciągali potem tych wyszkolonych na główny plac we wsi, spędzali tam ludność, a potem poniżali i torturowali tych ludzi zanim ich zastrzelili i wzięli zakładników spośród pozostałych mieszkańców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.