Facebook Google+ Twitter

Polskie zakłady mięsne łamią prawo, stosując ubój rytualny?

W zależności od kultury, światopoglądu czy religii, inaczej postrzegamy kwestie humanitarnego uśmiercania ludzi i zwierząt, lecz sposób postępowania narzucają nam przepisy prawne, których musimy przestrzegać.

Sonda

Co sądzisz o podrzynaniu gardeł żywym zwierzętom i czekaniu aż się wykrwawią?

 / Fot. W24Kara śmierci to temat wielu debat. Wykonywać ją czy nie? Za jakie przestępstwa? Jej słuszność budzi wiele wątpliwości. Co do jednego panuje jednakże zgoda: jeżeli kara śmierci jest już wykonywana, to powinna przebiegać w sposób, jak najbardziej humanitarny i bezbolesny. Ostatnio najbardziej rozpowszechnioną metodą jest zastrzyk trucizny. Ustawodawcy, którzy ją wybrali, zdawali się jednak nie wiedzieć, że wyznawcy pewnych religii od wieków znają już najbardziej humanitarny sposób pozbawiania życia.

Religijny humanitaryzm

Metoda ta jest dość prosta. Wystarczy skazaną na śmierć, w pełni świadomą istotę umieścić w odpowiedniej, uniemożliwiającej ruch klatce, wygiąć głowę do tyłu, a następnie poderżnąć jej gardło. Ofiara, nadal w pełni świadoma, jest następnie wypuszczana z klatki, aby mogła dławiąc się, wykrwawić się na podłodze. Co też czyni przez kolejnych kilka minut, które są potrzebne na doprowadzenie do niedotlenienia mózgu, a następnie śmierci.

Od wielu lat w Polsce

 / Fot. Katarzyna PokrzywaTaka śmierć jest zadawana w wielu krajach na całym świecie, między innymi w Polsce. Jest to bowiem metoda uzyskiwania mięsa z uboju rytualnego zgodnego z zasadami szechita [1] i halal [2]. Na wielu stronach internetowych można się spotkać z powtarzanymi, jak zaklinająca rzeczywistość mantra, stwierdzeniami, że jest to „metoda [..] bezbolesna i powoduje utratę świadomości w przeciągu dwóch sekund. Powszechnie jest ona uznawana za najbardziej humanitarną metodę uboju.” Bo tak na zdrowy rozsądek: kogo bolałoby poderżnięte gardło, prawda?

Film opublikowany przez organizację People for Ethical Treatment of Animals (z ang. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt) przemawia silniej niż jakiekolwiek słowa i każdy, kto chciałby rozpocząć obronę uboju rytualnego, powinien się z nim zapoznać. Dociekliwi niech odliczają czas od zadania ciosu do utraty świadomości – czy faktycznie mijają dwie sekundy?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (44):

Sortuj komentarze:

krystian
 • krystian
 • 28.05.2012 19:59

Mam nadzieję ,że Polacy dadzą wotum nieufności dla polityka który zgodził się na ubój rytualny w Polsce . Ubój w którym zwierzę jest świadome bólu , skrępowania ,wieszania za nogi ,znęcania się i tego jak powoli uchodzi życie w wyniku wykrwawienia się , więc dla wielu nie jest takie działanie ubojem humanitarnym .Już od dawna wiadomo ,że niektórym politykom szczególnie z PSL-u nie zależy na prawach zwierząt i obce im jest postrzeganie państwa nowoczesnego i cywilizowanego . Według PSL-u najlepiej aby sposób hodowli zwierząt i ich ubój był taki jak za czasów średniowiecza i chłopów nierozumnych ale jest 21 wiek i czas oświecić się . .Niedopuszczalne jest aby dla zysku były cierpienia zwierząt i drobiu źle oceniane przez UE łącznie z zakazami i karami dla Polski np. za opóźnienia i nieprzestrzeganie zaleceń unijnych . W przypadku uboju rytualnego rzeźnie na terenie kraju powinny mieć zakaz takiego uboju . Jeszcze trochę to dojdzie do składania ofiar z baranków jak za czasów Chrystusowych .Chcemy być w nowoczesnej Europie to dajmy przykład tej nowoczesności także z zachowaniem i obchodzeniem się ze zwierzętami -bo po tym poznaje się naród cywilizowany i prawy .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
 • Jan Kowalski
 • 05.05.2012 14:07

Spalimy te rzeźnie i każdy zakład mięsny trudniący się rytualnym ubojem.Nie boimy się nikogo.Żydzi i Araby niech przejdą na wegetarianizm,albo jedzą normalne mięso.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze... Z pana wywodu wynika, że skoro gdzieś zwierzęta są zabijane bez zachowania obowiązujących przepisów, to należy wszędzie na to zezwolić? Skoro jeden gotuje świnię żywcem, to innemu mamy też na to pozwalać?
Proszę o bardziej przemyślane komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chciałem Wam tego mówić, ale powiem. Był to okres Lecha Wałęsy. Otóż wyobraźcie sobie, poproszono mnie o odebranie dokumentów z rzeźni. Osoby kompetentnej w tym czasie nie było, więc mówię poczekam. Ile może w banku siedzieć? Czekam, duchota i smród, wyszedłem na dwór. Spaceruję nad ścianą. Przez otwarte drzwi widzę kojce a w nich zwierzęta niecierpliwe, oczekujące w kolejce. Miny, jakby nie chciały oglądać tego świata. Katem oka, dalej na hali produkcyjnej, zaczepiona świnia za tylne nogi, szarpiąca się w powietrzu, ląduje w zbiorniku wrzącej wody. Krzyczę i pytam dlaczego tak robicie?! Odp.: "Panie! Nie widzisz Pan ile jeszcze w kolejce stoi?! A za trzy godziny fajrant i dwa dni przerwy!"
Jak to wszystko poskładać?! Sam nie wiem. Wiem tylko, że sprawę cierpień ludzi i zwierząt trzeba potraktować poważnie. To, że jeden z drugim nie będzie jeść mięsa rozwiąże problem?! Nie! Bo inni będą go jeść. Kiedyś proponowano mi wstąpienie do koła łowieckiego. Odmówiłem. A dlaczego zapytał? A przyjemnie jest tak zabijać zwierzęta? Odp.: "A co też Pan, trochę pojęczy i po krzyku!" ja mam aparat fotograficzny i nie ma krzyku. Też polowanie i jakie przyjemne?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ula
 • Ula
 • 13.01.2012 23:34

Mięsożerstwo+terror reliijny =PIEKŁO na ziemi dla zwierząt i ludzi.Kiedy wreszcie będzie ten koniec świata

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam D
 • Adam D
 • 13.01.2012 23:26

Tracę ochotę do życia w tym piekle.Mało zabijania to jeszcze w wyszukany sposób żywcem z horroru-jakim trzeba być PODŁYM,bezczelnym,chorym żeby stosować takie metody-bez powodu zadawać zbędne ,dodatkowe cierpienia.Mam ochotę być dyktatorem takich ludzi,komornikiem,prokuratorem -mam was dość:rzeżnikow i konsumentów-wspólników ZBRODNI!!!To nie tylko kwestia zwierząt-odebraliście mi całkowicie radośc życia,wy POTWORY

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niedowiarki... W temacie się dzieje. Ostatnio udało się uzyskać stanowisko MRiRW, w którym potwierdza ono, że rozporządzenie jest niezgodne z ustawą. Inspekcja weterynaryjna zarządziła kontrole w wymienionych w materiale ubojniach. Wysłane zostały w niektórych przypadkach zawiadomienia do prokuratur. Jedno biuro poselskie wyraziło chęć napisania interpelacji w tej sprawie, kilku innych posłów wyraziło zainteresowanie tym tematem i obiecali podjęcie działań. Więc dzieje się... opornie, bo po drodze były wybory i okres świąteczny, ale wciąż do przodu :)

Wszystkie pisma, które otrzymałam oraz różnego rodzaju wiadomości dostępne są na http://www.facebook.com/pages/Polska-m%C3%B3wi-nie-dla-uboju-rytualnego/237244239667268 (Polska mówi nie dla uboju rytualnego)

Komentarz został ukrytyrozwiń
KONIEC DZIELA??
 • KONIEC DZIELA??
 • 10.12.2011 09:58

WYGLADA NA TO ZE PROJEKT UPADL. JAK ZWYKLE, MILE ZLEGO POCZATKI, BYLY.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aga
 • Aga
 • 29.11.2011 10:55

coś się dzieje nowego w tym temacie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej Pe.
 • Maciej Pe.
 • 17.11.2011 21:11

Kasiu, znakomita robota! Brakuje mi tylko informacji, że Holandia właśnie dała sobie spokój z tym wyjątkiem - tam wiedzą, że prawo znaczy prawo, a sprawiedliwość - sprawiedliwość. W Polsce mamy z tym kłopot... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.