Facebook Google+ Twitter

Polskie znicze płoną na większości cmentarzy w Czechach

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-10-27 11:28

Świecący lampion na grobie bliskich to nasza narodowa tradycja. Okazuje się jednak, że również w Czechach rozchwytywane są znicze. Głównie te sprowadzane z Polski.

Magdalena Domaniova ze sklepu „Flamengo kvetiny” w Nachodzie pokazuje polskie znicze, które sprzedają się u niej bardzo dobrze. FOT. KRZYSZTOF JARZĄBKazimierz Pytel, producent zniczy ze Ścinawki Średniej całą produkcję wysyła do naszych południowych sąsiadów. Przekonuje, że lampiony są tam bardzo popularne. W Czechach produkuje się głównie świece zapachowe, wykorzystywane jako dekoracje w mieszkaniach. Pytel sądzi, że tak mało producentów zniczy za południową granicą powoduje głównie brak hut szkła. To otwiera możliwości przed polskimi dostawcami, którzy coraz aktywniej działają na czeskim rynku. Pytel zapewnia, że z roku na rok zwiększa obroty, nawet o 5-6 proc. Część kontrahentów z południa początkowo przyjeżdżała po towar samochodami osobowymi. A teraz niektórzy wysyłają nawet tiry.

Lepsze, bo ekologiczne


Kolorowe lampiony ze szkła są popularniejsze, niż plastiki produkowane w Czechach. Sprawdziliśmy ceny zniczy z obu krajów. Większość z nich jest porównywalna. Niektóre polskie znicze są jednak tańsze nawet do 10 proc. Średniej wielkości lampion z Polski kosztuje niecałe 30 koron. Za nieco większy – czeski – zapłacimy już 47 koron.
– Świeczki z Polski są popularne wśród klientów – mówi Magdalena Domaniova, sprzedawca z Nachodu. – Dla Czechów najważniejsze jest, żeby znicz był tani. Dlatego niektórzy przyjeżdżają do nas po wasze lampiony – dodaje.
– Jeżdżę do Polski, żeby kupić znicze, bo są tańsze – mówi Oldrich Werner z Nachodu. Nasi południowi sąsiedzi zwracają też uwagę, czy produkt jest ekologiczny. Dlatego lepiej sprzedają się świece z parafiną i małymi knotami, które nie dymią tak jak duże znicze.
Czesi kupują nasze lampiony, pomimo że nie przykładają takiej uwagi do Dnia Wszystkich Świętych.

Krzysztof Jarząb - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.