Facebook Google+ Twitter

Polsko-irlandzka rozmowa o referendum ws. Traktatu Lizbońskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-23 20:13

O przyszłości Unii Europejskiej po odrzuceniu Traktatu Lizbońskiego przez Irlandczyków dyskutowali przywódca irlandzkich eurosceptyków Declan Ganley i dyrektor ośrodka Demos Europa Paweł Świeboda. Spotkanie odbyło się w Warszawie. Paweł Świeboda popiera pomysł Ganleya, by połączyć przyszłoroczne wybory do europarlamentu z ogólnoeuropejskim referendum nad traktatem.

Irlandzcy eurosceptycy obawiają się powołania Prezydenta Unii Europejskiej i wspólnej polityki zagranicznej. Według Declana Ganleya, organizatora kampanii "Nie dla traktatu", Traktat Lizboński ograniczałby demokrację w Unii Europejskiej. Według Declana Ganley'a, Unia Europejska musi być rządzona w sposób demokratyczny, przejrzysty i godny zaufania. Traktat Lizboński zaś nie gwarantuje takich rządów i ogranicza demokrację w Europie.

Paweł Świeboda dodaje, że Irlandczycy są przeciwni nie integracji europejskiej, tylko unijnej biurokracji. Gdyby w tej sytuacji powtórzyć referendum w Irlandii, traktat mógłby zostać znowu odrzucony.
Obywatele Irlandii odrzucili traktat w referendum 12 czerwca tego roku. Z tego powodu, Traktat Lizboński nie może wejść w życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.