Facebook Google+ Twitter

Polsko-litewski rajd lotniczy po Warmii i Mazurach

W najbliższy weekend tj. 25-27.06. nad niektórymi rejonami Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny pojawią się samoloty, których załogi będą mogły zapoznać się z z możliwościami wypoczynku połączonego z realizowaniem pasji jaką jest latanie

Mazury z lotu ptaka wiosną / Fot. J. SzypulewskaZałogi lotnicze z różnych stron Polski i Litwy wezmą udział w rajdzie turystycznym, który jest częścią projektu pod nazwą "Inauguracja transgranicznej turystyki lotniczej", realizowanego przez trzy zaprzyjaźnione aerokluby - Aeroklub Krainy Jezior (Polska), Kauno Aeroklubas (Litwa) oraz Marijampolės Aeroklubas (Litwa).

Turystyczne rajdy lotnicze to coraz bardziej popularna forma spędzania czasu przez osoby reprezentujące tzw. lotnictwo ogólne. Piloci realizują swoją pasję, doskonalą swoje umiejętności, a ich bliscy, towarzysząc im mogą cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu i jednocześnie korzystać z atrakcji miejsc, do których drogą powietrzną mogą dotrzeć znacznie szybciej, niż tradycyjnymi środkami transportu. Moimi osobistymi wrażeniami z tego typu wyprawy na Litwę dzieliłam się na łamach Wiadomości24.pl jesienią zeszłego roku.

Warmia i Mazury to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Niestety z uwagi na peryferyjne położenie i bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, region ten nie wykorzystuje w pełni możliwości rozwoju turystyki. Powszechnie wiadomo, że dzięki komunikacji lotniczej czas podróży znacznie się skraca. Zdawali sobie z tego sprawę poprzedni gospodarze tych ziem, bo to oni założyli większość z obecnie istniejących na Warmii i Mazurach lotnisk. II Woja Światowa przyczyniła się do rozbudowy cywilnych lotnisk, ale też była powodem znacznych zniszczeń. Wiele obiektów lotniczych przestało istnieć, ale te które przetrwały funkcjonują do dziś, a rozwój General Aviation powoduje, że powstają kolejne miejsca przystosowane do startów i lądowań małych samolotów. Dzięki temu województwo warmińsko-mazurskie posiada znaczny, choć dotychczas praktycznie nie wykorzystywany potencjał dla rozwoju komunikacji lotniczej, która nie bez powodu uważana jest za ważny element rozwoju regionalnego.

Mazury o poranku / Fot. J. SzypulewskaCzerwcowy rajd to z jednej strony sposób na zaprezentowanie turystycznej oferty regionu, jego atrakcji historycznych, przyrodniczych itp., uzmysłowienie określonym środowiskom jak istotnym elementem infrastruktury komunikacyjnej są lokalne lotniska i lądowiska. Z drugiej strony to możliwość spędzenia interesującego weekendu w malowniczej krainie, realizowania swojej pasji, ciekawych spotkań i zawierania nowych znajomości, bo rajd to nie tylko latanie, samoloty i odwiedzane miejsca, ale przede wszystkim ludzie, którzy w nim uczestniczą.

Projekt, którego jednym z elementów jest Rajd po lotniskach Warmii i Mazur, jest współfinansowany ze środków unijnych., pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska. Być może jest to zwiastun pozytywnej tendencji - mobilizowania się do wspólnego działania przedstawicieli różnych środowisk w tym wypadku lotniczych, turystycznych oraz samorządów lokalnych z dwóch sąsiadujących ze sobą państw, dla osiągnięcia wspólnych celów. Każdy projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej musi bowiem nie tylko osiągnąć zamierzone rezultaty, ale również je utrzymać przez określony czas. Kolejne lata pokażą, czy taka forma turystyki na stałe wpisze się w warmińsko-mazurski krajobraz.

Tymczasem przed uczestnikami rajdu weekend pełen atrakcji, ponieważ w programie nie brakuje również elementów rywalizacji i rozrywki. Rajd może być także swoistą atrakcją dla wszystkich, którzy zechcą z bliska przyjrzeć się samolotom i dowiedzieć więcej na temat rajdu, odwiedzając lotniska i lądowiska na jego trasie.

Nad mazurskim jeziorem... / Fot. J. SzypulewskaOrganizatorzy zapraszają do osobistych spotkań z Rajdem i odwiedzania lotnisk, na których będą lądować uczestnicy rajdu: Suwałki, Olsztyn Dajtki, Gryźliny, Babięta, Rostki, Giżycko Mazury Residence, Kętrzyn Wilamowo. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronach organizatorów oraz na stronie projektu: www.ttlot.eu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czekamy więc Pani Justyno na relację z rajdu, byłoby wskazane z miejsca pasażera w kabinie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.