Facebook Google+ Twitter

Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbędą się w czerwcu, w Szczecinie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-03 21:49

Od 17 do 19 czerwca, pod hasłem „20 lat później”, odbędą się w tym roku w Szczecinie II Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Będą okazją do spotkania polskich i niemieckich świadków wydarzeń sprzed dwóch dekad.

W uznaniu znaczenia Dni Mediów w polsko-‑niemieckim dialogu mediów swojego patronatu udzielili im Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Do udziału w panelach dyskusyjnych zaproszeni zostali znamienici goście z Europy i ze Stanów Zjednoczonych: politycy i przedstawiciele mediów. Swój udział w debatach potwierdzili Hans Dietrich Genscher, Lech Wałęsa, Aleksander Hall. Dyskusje poprowadzą wspólnie polscy i niemieccy dziennikarze, m.in. Bogusław Chrabota (Polsat), Christopher von Marschall („Der Tagesspiegel”), Steffen Seibert (ZDF).

Dni Mediów zainauguruje prapremierowe wykonanie – w sali opery w Zamku Książąt Pomorskich – „Symfonii Szczecińskiej”, utworu symfonicznego skomponowanego na tę okazję przez niemieckiego kompozytora Friedricha Schenkera. Szczególnie uroczystym akcentem tegorocznych Dni będzie gala wręczenia XII Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

Uroczystość w Teatrze Współczesnym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie poprowadzą Aleksandra Rosiak (Telewizja Polska) i Max Ruppert (telewizja RBB) znani widzom jako moderatorzy programu „Kowalski spotyka Schmidta”.

W zamierzeniu organizatorów, Dni Mediów mają być nie tylko okazją do polsko-niemieckiego spojrzenia na wydarzenia sprzed 20 lat, ale także próbą odpowiedzi na pytanie o to, co dalej. Jak będzie się zmieniać układ sił w świecie i jaką rolę może w tym procesie odegrać Unia Europejska i NATO, co w formułowaniu celów polityki zagranicznej różni Polskę i Niemcy – członków UE i NATO – w ich stosunku do USA i co jest przyczyną tych różnic. I w jaki sposób te rozbieżności odbijają się na relacjach polsko-niemieckich. Osobna debata zostanie poświęcona wpływowi kryzysu ekonomicznego na media w Europie.

Organizatorami Dni Mediów są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Roberta Boscha oraz – jako gospodarze wydarzenia - Województwo Zachodniopomorskie i Urząd Miasta Szczecina. Dni Mediów organizowane są co roku, na przemian w Polsce i w Niemczech. W pierwszej edycji Dni Mediów w czerwcu ub. roku w Poczdamie uczestniczyło blisko 250 przedstawicieli mediów z Polski i z Niemiec.

Barbara Owsiak, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.