Facebook Google+ Twitter

Polsko-Niemieckie Dni Mediów w Schwerinie już od 14 maja

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-04-19 22:59

To już kolejne dni mediów, podczas których dziennikarze naszego kraju z zachodnimi sąsiadami. Od 14 do 16 maja gospodarzem Polsko-Niemieckich Dni Mediów będzie Meklemburgia.

symboliczne przekazanie pałeczki, różdżki przez Panią Prezydent Zielonej Góry przedstawicielce Meklemburgii / Fot. Zbigniew KowalewskiCieszę się z zaproszenia na piąte Polsko-Niemieckie Dni Mediów, chociaż nie ośmieliłem się tam przesłać żadnego z moich tekstów, ani zrealizowanych reportaży.

Decyzje niezależnego jury za każdym razem wzbudzały burzę dyskusji nad słusznością werdyktu, ale nigdy nie zdarzyło się, aby go oprotestowywano i kontestowano. Dla polskich i niemieckich dziennikarzy jest to swego rodzaju zawodowy sprawdzian i profesjonalna konfrontacja. Telewizyjną relację z tej imprezy można obejrzeć w wydaniu śląskiego dziennika emitowanego po obu stronach granicy, która już nas tak nie dzieli, jak przed zburzeniem Muru Berlińskiego.Czuję ogromny respekt, a i powiem szczerze, na pewno dystans, jaki dzieli nikomu nie znanego Ślązaka od dziennikarzy zatrudnionych w wielkich centrach prasowych i mających do dyspozycji tak ogromne środki finansowe z wielkim zapleczem produkcyjnym. Być może z tego względu laureatami czternastu edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w dziedzinie multimediów byli twórcy zakorzenieni po zachodniej stronie Odry i Nysy Łużyckiej. Niemieckie Radio i Telewizja łożą o wiele większe środki na swoje audycje i programy, niż prasa na drukowane artykuły. U nas kryzys abonamentowy i wynikające z niego konsekwencje dają o sobie znać coraz słabszą produkcją. To bardzo drogie medium, ale i pisanie do prasy także wymaga solidnej dokumentacji w terenie i to kosztuje. Dlatego żurnalistom znad Wisły udaje się o wiele skuteczniej zawalczyć o trofea oraz 5 tysięcy euro dla zwycięzcy w każdej kategorii.

Obserwowałem już kilka finałów tych autorskich zmagań i każda uroczystość miała przepyszną oprawę i odbywała się z udziałem znakomitych gości. MEDIENTAGE jest zresztą imprezą, której żaden mąż stanu nie zlekceważy, więc pojawiają się podczas tych polsko-niemieckich dni dialogu paneliści i politycy z pierwszych stron gazet europejskich magazynów.

Nawiązując do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej uczestnicy będą zapewne debatować w atmosferze sportowej rywalizacji, jaka się odbędzie na boiskach w Polsce i na Ukrainie. Natomiast w Schwerinie hasło V Polsko-Niemieckich Dni Mediów brzmi: „Rozgrywki międzynarodowe: Europa w grze”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bywalec
  • Bywalec
  • 20.04.2012 10:20

wbrew pozorom to poważny problem bezpośredniego uczestnictwa dziennikarzy w wydarzeniach, które bezpośrednio ich dotyczą. Paradoksalnie ludzie kultury coraz mniej uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych ze wspomnianych przez Pana Zdzisława powodów. Ja sądzę, że maj będzie ciepły a namiot i pole namiotowe są jakimś rozwiązaniem, ale tylko improwizuję na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
2213
  • 2213
  • 20.04.2012 09:25

@ Zdzisław, Wincenty Sadowski

A kogo to obchodzi czy jedziesz czy nie.... Biedniejsi są i nie jęczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.