Facebook Google+ Twitter

Polsko-rosyjska grupa do spraw trudnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-14 15:11

W Warszawie zakończyła obrady polsko-rosyjska grupa do spraw trudnych. Obydwie strony zgodziły się co do tego, że trudne sprawy nie powinny być wykorzystywane w rozgrywkach politycznych. Strony zadeklarowały też potrzebę większej dostępności dla naukowców archiwów obydwu państw.

Przewodniczący rosyjskiej delegacji, profesor Anatolij Torkunow, zaapelował do mediów o wsparcie prac komisji. Podkreślił, że strona polska stworzyła znakomite warunki do rozmów. Torkunow przyznał, że istnieją różnice zdań.

- Mamy takie powiedzenie - gdzie jest trzech śledczych, tam znajdzie się osiem poglądów. Zatem sami rozumiecie - u badaczy w naszych krajach są różne podejścia i oceny, tych czy innych problemów, w tym spraw dotyczących relacji polsko-rosyjskich. Ale chociaż reprezentujemy inne szkoły historyczne, łączy nas rozumienie potrzeby, znaczenia i wagi naszej pracy - wyjaśniał Torkunow dziennikarzom.

Uczestniczący w spotkaniu prezes federacji Rodzin Katyńskich, Andrzej Skąpski przypomniał, że mija 65 lat, a sprawa Zbrodni Katyńskiej nie została rozstrzygnięta. Nazwał ją "zadrą kładącą się głębokim cieniem" na stosunkach polsko-rosyjskich.

W imieniu wielotysięcznej rzeszy rodzin ofiar tamtej zbrodni wyraził nadzieję, że komisja do spraw trudnych znajdzie jakieś rozwiązanie będące do przyjęcia dla strony rosyjskiej, a jednocześnie satysfakcjonujące dla Polski. Zapewnił, że środowisko Rodzin Katyńskich chciałoby uzyskać satysfakcję moralną, nigdy zaś nie będzie żądać od Rosji rekompensat finansowych.

Polsko-rosyjska grupa do spraw trudnych została reaktywowana w grudniu ubiegłego roku. Powstała w 2002 roku, ale jej prace nie przynosiły zadowalających rezultatów. Następne spotkanie grupy do spraw trudnych zaplanowano na jesień. Odbędzie się ono w Moskwie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.