Facebook Google+ Twitter

Polsko-ukrainski projekt archeologiczny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-23 14:02

Ekipa polskich i ukraińskich archeologów będzie wspólnie badać starożytne, greckie miasto Tyritake, znajdujące się na północnym wybrzeżu Morza Czarnego. Alfred Twardecki, kierownik Misji Archeologicznej Muzeum Narodowego w Warszawie zwraca uwagę, że jest to obszar dla badaczy bardzo ciekawy: był kolonizowany przez Greków już od VII wieku przed Chrystusem.

- Grecy zbudowali tam wiele potężnych miast, które w niczym nie ustępowały miastom w Azji Mniejszej czy na terenie Grecji "właściwej - mówi Alfred Twardecki. Jak dodaje - leżąca we wschodniej części Krymu - Tyritake była bogatym ośrodkiem produkcji wina i solonych ryb i z pozyskanych w ten sposób środków powstały tam bardzo ciekawe budowle.

Alfred Twardecki wyraził nadzieję, że po 5-letniej wspólnej misji archeologicznej "Tyritake", Polacy wraz z Ukraińcami wspólnie przygotują w tym miejscu Park Archeologiczny, które będzie udostępniać pozostałości po antycznym mieście zwiedzającym. W tej chwili wszystkie eksponaty gromadzone są w Muzeum Kerczeńskim.
W ramach umowy o wspólnej misji archeologicznej "Tyritake", po trzech latach prac wykopaliskowych, Muzeum Narodowe w Warszawie, będzie miało także prawo do otrzymania depozytów ze zbiorów Muzeum Kerczeńskiego. Większość najcenniejszych zbiorów sztuki klasycznej Ermitażu oraz muzeów moskiewskich, pochodzi właśnie z okolic Kerczu (tereny Królestawa Bosporańskiego).

Polsko-ukraińska współpraca muzealna trwa już od kilkunastu lat. Obejmuje zarówno współpracę naukowo-badawczą jak i konserwatorską, wystawienniczą czy wydawniczą. Dzięki umowie zawartej w grudniu ubiegłego roku - ta współpraca poszerza się o badania archeologiczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.