Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2984 miejsce

Polszczyźnie nic nie zagraża - twierdzi prof. Miodek

Polacy bardzo dbają o język ojczysty, rozmawiają o języku – uważa językoznawca, prof. Jan Miodek. Sprawdź, dlaczego jesteśmy fenomenem na skalę europejską!

Plakat promujący Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego / Fot. materiały promocyjne UNESCO - www.unesco.orgPod kątem dbałości o nasz język zdaniem prof. Miodka jesteśmy fenomenem na skalę europejską. Dlaczego? Wszystko przez historię i naszą trudną przeszłość, rozbiory i zabory. Jak twierdzi językoznawca: - Może tylko Francuzi są tacy jak my, albo jeszcze gorliwsi od nas. Liczba rubryk w gazetach, programów w radiu i telewizji poświęconych językowi stawia nas w czołówce. To może zaskakiwać, tak jak zaskakuje to, że nasza ortografia należy do najłatwiejszych w świecie – dodał profesor, którego zdaniem, trudniejsza jest gramatyka np. niemiecka czy francuska.

Czy zatem jest tak dobrze? Niezupełnie. Profesora niepokoi luz i potocyzajca naszego języka:
- Żyjąc w czasach wolności nie boimy się o byt narodowy czy państwowy i ta troska o język też jest mniejsza, zwłaszcza u młodszych pokoleń - podkreśla.

Temat wiodący tegorocznego Dnia Języka to „Technologie informacyjne i komunikacyjne dla ochrony i promocji języków oraz różnorodności językowej ". Jak zauważa prof. Miodek: - Oddziaływanie kultury masowej na współczesny język jest ogromne. Ma to swoje dobre, ale i złe strony. Nasycanie wypowiedzi konstrukcjami zapożyczanymi z języka angielskiego czy rzeczywistości elektronicznej dotyka niemal wszystkich dziedzin życia. Technika i cywilizacja wchodzi w utarte połączania wyrazowe - dodaje. Przykład? Wyniki ankiety, którą profesor przeprowadził wśród studentów: na prośbę o dokończenie zdania "wysoki jak - ?" studenci pisali "antena telewizyjna" i "maszt radiowy". - Ani jeden student nie napisał "wysoki jak chmielowa tyka", a przecież 100 lat temu było to najpopularniejsze porównanie ze słowem "wysoki" – tłumaczy dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rozmowa / Fot. Selena Wilkem public domain, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Two-people-talking-logo.jpgMimo to, zdaniem językoznawcy nasz język nie zaniknie: - Polszczyźnie w zjednoczonej Europie nic nie zagraża. Polszczyzna się ostanie jako język, a anglicyzmy, które są najbardziej widoczne w nieustających procesach adaptacyjnych, wchodzą do naszego systemu językowego i krzywdy nam nie wyrządzają. Historia języka jest właściwie historią nieustannie napływających do niego zapożyczeń, które ulegają procesom adaptacyjnym – wyjaśniał prof. Miodek.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999.
Oficjalna strona UNESCO: //www.unesco.org

Czytaj też: 21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 23.02.2011 12:08

Rozmawiajmy o języku polskim,o polszczyznie,bo taki jest temat tego artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
im
 • im
 • 23.02.2011 08:21

@Marcopolo, dalej Pan brnie niby odwracając uwagę od zasadniczej tezy, którą Pan postawił i podtrzymuje. Żenada. Typowa ucieczka od odpowiedzialności za napisane słowo. Rzucę czymś, za g....... mnie oskarżą ale za plamę po rzuconym soku już nie. Ale plama pozostanie, czy to g......... czy po soku. Jest plamą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pierwsze wydanie z dwutygodniowym wyprzedzeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego? ;)
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,9052726,_Uwazam_Rze____nowy_tygodnik_Presspubliki.html
"W tygodniku znajdą się teksty m.in.: Bronisława Wildsteina, Roberta Mazurka i Igora Zalewskiego, Piotra Semki, Rafała Ziemkiewicza, Michała i Jacka Karnowskich, Piotra Zaremby, Janusza Rolickiego, Igora Janke i innych. Część materiałów redakcyjnych będzie przygotowywana we współpracy z dziennikarzami "Rzeczpospolitej"."

Od oczopląsu można zagubić się w ortografii języka polskiego:
http://uwazamrze.pl

Interpunkcja? Ortografia? Skrót?
http://uwazamrze.pl/wp-content/themes/rp/img/logo.png

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie."
/Jan Zamoyski/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcopolo
 • Marcopolo
 • 23.02.2011 05:23

Szanowny Panie Ireneuszu, nie chodziło o sprawę P. Miodka TW "Jan", tylko stylistykę.
Po polsku mówi się: "zarzuty postawiono Panu X", a nie "zarzut dla Pana X", ale widzę że pan z Białegostoku.
Więc piszę DLA Pana jeszcze raz że chodzi o styl a nie o TW "Jan".
PS a na TW "JAN" są papiery w IPN. Więc nie udawaj Pan DLA mnie durnia z tą żenadą, bo to nie ja się powinienem wstydzić. Jest jeszcze w polskim języku takie słowo jak honor i tego słowa nie zna TW "JAN"
choć taki wykształcony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 23.02.2011 00:04

Trudno się dziwić tym studentom,jeżeli chmielowej tyki w swoim życiu nie widzieli,że nie używają już po prostu takiego powiedzenia.Co do poprawnej polszczyzny, to z żalem stwierdzam,że zanika.Prof.Miodek pewnie przeważnie obraca się w środowisku uniwersyteckim i nie wie o tym,że nie ma dbałości o mówienie ładnym i poprawnym językiem.Wśród moich znajomych znam tylko dwie takie osoby.To się wynosi z domu lub też nie a także samemu kultywuje.Większość osób w ogóle nie zwraca uwagi na sposób mówienia oraz na dobór słów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Mickiewicz
 • Adam Mickiewicz
 • 22.02.2011 18:05

A ja uważam, że tych anglicyzmów, niepasujących przecież do naszego języka, jest za dużo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To może zaskakiwać, tak jak zaskakuje to, że nasza ortografia należy do najłatwiejszych w świecie – dodał profesor"

Dla niektórych jest i tak za trudna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Język jest żywą tkanką narodu - ulega stałym przemianom...Nie, język polski nie zaginie - z tym akurat się zgadzam;)) Niepokoi mnie co innego: zwroty, wyrażenia, sposób myślenia - językowo...jak tak dalej pójdzie...za trzydzieści parę lat...nie zrozumiemy się zupełnie!! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
 • re
 • 22.02.2011 13:55

"Ojczyzna Polszczyzna"...i komu to przeszkadzało?

Komentarz został ukrytyrozwiń
lepp
 • lepp
 • 22.02.2011 07:48

Przedstawiciele Polskiego Związku Szachowego zwrócili się do prof Miodka z pytaniem czy zwrot "szachuje" jest poprawny. Doktor Miodek odpisal, że owszem tak,ale lepiej uzywac zwrotu "ciszej panowie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.