Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19782 miejsce

Półtora tysiąca zabytkowych przedmiotów znaleźli archeolodzy na poznańskim Starym Rynku

1,5 tys. zabytków, w tym ponad 300 monet odnaleźli archeolodzy, którzy prowadzili prace wykopaliskowe na Starym Rynku w Poznaniu.

 / Fot. Adrian Wykrota/Polska Press GrupaZakończył się pierwszy etap prac wykopaliskowych na Starym Rynku w Poznaniu. Badania przy ratuszu trwały od końca kwietnia. Wykop jest właśnie zasypywany, a archeolodzy przenieśli się już w nowe miejsce - na uliczkę Jana Baptysty Quadro.

- Przyspieszyliśmy trochę prace w tym miejscu. Początkowo planowaliśmy rozpocząć je w październiku - mówi Katerina Zisopulu-Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, kierownik prac wykopaliskowych. Jak wyjaśnia, na ul. Jana Baptysty Quadro archeolodzy spędzą około miesiąca. Potem przeniosą się pod Pałac Działyńskich. Pierwszy etap prac przyniósł badaczom wiele niespodzianek. Archeolodzy odkryli 1,5 tysiąca zabytków, w tym ponad 300 monet.

- To znaleziska z różnych okresów chronologicznych. Trudno wymienić je wszystkie - tłumaczy K. Zisopulu-Bleja. Wśród zabytków są militaria (druciki kuszy czy strzał, ostrogi), ceramika, przedmioty kupieckie (obciążniki, liczmany), ozdoby, a nawet dewocjonalia (medaliki, krzyżyki). W czasie prac archeolodzy odkryli też pozostałości kanału odpływowego (fragment dawnej kanalizacji). Postępy prac wykopaliskowych można śledzić na bieżąco na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego.

Czytaj także: W poznańskim magistracie znaleziono fundamenty XV-wiecznego kościoła (wideo)


Maciej Deja (aip)
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pewnie jakby dłużej pogrzebać, to by rezultat był lepszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.