Facebook Google+ Twitter

Polubić deszcz - to się opłaca

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-10 17:13

W miejskiej gospodarce deszczówka może być zarówno cennym zasobem jak i wymagającym utylizacji odpadem. To od polityki miasta zależy w jaki sposób spożytkujemy ten dar nieba. Postaram się ukazać to zagadnienie na przykładzie Łodzi.

Zbiornik deszczówki w kampusie Politechniki Łódzkiej  / Fot. Łukasz KamińskiW przyrodzie nic nie ginie, każda kropla deszczu spełnia bardzo ważne funkcje. Deszczówka nawadnia rośliny i wsiąka w ziemię zmieniając się w wody gruntowe, po które swymi korzeniami sięgają drzewa. Wody gruntowe znajdują się w ciągłym ruchu; powoli spływają w kierunku dolin rzecznych, by tam ukazać się na powierzchni jako rzeki. Rośliny nie zatrzymują w sobie całej wchłoniętej wody, lecz poprzez parowanie z liści (czyli tak zwaną transpirację) nawilżają powietrze tworząc zdrowy mikroklimat. Właśnie tak odbywało się to przed wiekami na obszarze obecnej Łodzi, w miejscu bogatym w wodę, pełnym rzek i strumieni.

Deszcz w asfaltowej dżungli

Woda, która w czasie deszczu spada na miasto, natrafia na barierę nieprzepuszczalnych materiałów: dachy domów, beton, kostki i asfalt. Gdy czysta woda z nieba sięga bruku miasta, zbiera wszystkie zanieczyszczenia np. drobinki smarów samochodowych, kurz i pyły, stając się przez to skażonym odpadem. Z jezdni, chodników i rynien deszczówka spływa poprzez kratki ściekowe do kanalizacji ogólnospławnej. Tam miesza się ze ściekami i wraz z nimi wędruje do oczyszczalni.

Mówi się, że łódzkie rzeki nie są widoczne na powierzchni, ponieważ zostały obudowane w podziemnych kanałach. Prawda jest niestety jeszcze smutniejsza. Rzeki te praktycznie przestały istnieć. Nie tylko płyną pod ziemią, ale także niosą ze sobą dużo mniej wody niż niegdyś, ponieważ deszczówka, która je zasilała za pośrednictwem wód gruntowych, teraz trafia wprost do ścieków. Dawny, powolny obieg wody w ekosystemie został zastąpiony przyspieszonym spływem kanalizacyjnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.