Facebook Google+ Twitter

Południowy Sudan. Dlaczego nikogo nie obchodzi?

Choć nie ma go jeszcze na mapie, już jest uważany za najbiedniejsze państwo świata. Jeśli w 2011 r. mieszkańcy 10 prowincji w Sudanie opowiedzą się za niepodległością, nowo powstałe państwo na starcie będzie skazane na porażkę. I jak tu budować przyszłość, skoro brakuje nawet nadziei?

http://www.flickr.com/photos/un_photo/3927440408/ / Fot. http://farm3.static.flickr.com/2661/3927440408_8495959c6f_o.jpgMówiąc Sudan, społeczność międzynarodowa ma na myśli dramatyczną sytuację w prowincji Darfur. Jednak mało kto pod koniec ubiegłego roku wspomniał o danych opublikowanych przez Lekarzy Bez Granic - w 2009 r. w Południowym Sudanie w wyniku walk zginęło ponad 2 tys. osób, a 250 tys. musiało opuścić swoje domy. Jest to największa eskalacja konfliktu pomiędzy południową a północną częścią tego kraju od zawarcia porozumienia w 2005 roku, które zakończyło 22-letni konflikt zbrojny. Według organizacji w walkach życie straciło wiele kobiet i dzieci. Co jest powodem nasilenia walk ? Otóż zbliżające się pierwsze od ponad dwudziestu lat wolne wybory w Sudanie oraz referendum niepodległościowe w południowej części tego kraju.

Być może już w 2011 r. na mapie świata pojawi się nowe państwo - Sudan Południowy. Będzie obejmował obszar 640 tys. km2 i będzie w nim zamieszkiwać około 10 mln mieszkańców. Stolicą zapewne będzie Dżuba. Trudno określić, jaki jest język dominujący w tym regionie Sudanu, ale na pewno przeważający jest arabski i angielski. Popularne są również regionalne dialekty takie jak Bari czy Kakwa. Tak wygląda ten region w oczach danych statystycznych, ale rzeczywistość rysuje się o wiele gorzej.


http://www.flickr.com/photos/steinove/3981597224/ / Fot. http://farm3.static.flickr.com/2575/3981597224_3017f3b378_o.jpgStolica Południowego Sudanu - Dżuba, to tak naprawdę dwie podziurawione i obłożone zniszczonym asfaltem ulice przecinające się ze sobą oraz zniszczone wieloletnim konfliktem zbrojnym stare kamienice. Poza tym można spotkać jeszcze kilka zachowanych urzędów oraz mniejszych rezydencji. Sama stolica wraz ze swoimi przedmieściami i okolicznymi wsiami utrzymuje się wyłącznie z międzynarodowej pomocy humanitarnych. Zagraniczni wolontariusze robią co mogą aby jak najwięcej pomóc pozbawionym nawet podstawowych środków do życia takich jak lekarstwa czy woda. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w Dżubie nie ma bieżącej wody czy stałego dostępu do prądu - w innych częsciach regionu jest znacznie gorzej. Nawet ministrowie czy urzędnicy muszą mieszkać w obozowych namiotach, ponieważ brakuje budynków nadających się normalnego mieszkania i codziennego funkcjonowania. Jedynymi hotelami w okolicy są namioty, gdzie za pobyt trzeba płacić za łóżko 150 - 200 dolarów USD, tyle ile za miejsce w luksusowym safari w jednym z afrykańskich parków narodowych. Ale mimo bardzo wysokich cen nie brakuje chętnych, a to głównie przez pobliskie pola naftowe, które są asem w rękawie południowo-sudańskiego rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Le Box
  • Le Box
  • 17.11.2010 19:16

Moze i bedzie to panstwo biedne, ale bez niewolnictwa, ktore teraz jest rozpowszechnione. Poludniowy Sudan chce sie uwolnic od polnocy kraju, gdyz potyczki na tle religijnym i przesladowania chrzescijan przez muzulmanow, branie chrzescijan do niewoli i sprzedarz jako niewolnikow, morderstwa na tle religijnym, wywoz ropy i wszelkiego rodzaju dobr z poludniowej czesci kraju na polnoc- to sa zjawiska na porzadku dziennym. Czesc poludniowa jest biedna- jesli chodzi o pieniadze, ale biedna nie jest, jesli chodzi o surowce naturalne i dobre gleby. Z pomoca zachodu czesc ta moglaby sie stac jedna ze strategicznie wazniejszych w Afryce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widocznie współczesny świat nie lubi biednych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj tam, ludzie mają poważniejsze problemy niż jakiś tam Sudan :*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic oprócz broni nie mają

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest to teren gdzie konflikt goni konflikt...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.