Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16278 miejsce

Pomagamy premierowi – eksperci oceniają pracę ministerstw

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-12-13 07:55

Premier Jarosław Kaczyński rozpoczął przegląd ministerstw, który może doprowadzić do zmian w rządzie. Na miejsce w gabinecie czeka Kazimierz Marcinkiewicz. Na dywanik wzywani są więc poszczególni ministrowie. Poprosiliśmy ekspertów o ocenę wybranych resortów w skali od 1 do 5. Średnia ocena to słaba trójka.

fot. Arkadiusz Gola, Dziennik ZachodniMinisterstwo Budownictwa, minister Andrzej Aumiller, ocena: 1 , ekspert Roman Nowicki, prezes Kongresu Budownictwa Polskiego: Praca ministerstwa zasługuje na mniej niż jedynkę. Zamiast 3 milionów mieszkań, mamy w tym roku mniej pobudowanych lokali niż przed rokiem – około 120 tys. Przyczyną zastoju w budownictwie jest przede wszystkim złe prawo inwestycyjne – nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, a brak definicji budownictwa społecznego uniemożliwia obniżenie podatku VAT na budownictwo.

Ministerstwo Finansów, minister Zyta Gilowska, ocena: -3 , ekspert Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu: Możemy na razie zapomnieć o obniżeniu podatków, nie powołano nawet wiceministra, który by za to odpowiadał. Redukcja kosztów pracy znów została odłożona w czasie, brakuje klarownej wizji ustaw okołobudżetowych, a założenia programu konwergencji nadal są niejasne. To źle wpływa na wiarygodność tego resortu.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, minister Anna Kalata, ocena: 2 , ekspert Jacek Męcina, ekspert rynku pracy: Od kilku miesięcy obserwujemy spadek liczby bezrobotnych, trudno jednak oceniać, czy to zasługa tego resortu. Realny spadek bezrobocia udałoby się uzyskać obniżając koszty pracy. Niezbędna jest także aktywizacja osób trwale pozostających bez pracy. W tych dziedzinach brakuje jednak wizji ministerstwa. Na plus zaliczyłbym natomiast racjonalizację urlopów macierzyńskich.

Ministerstwo Gospodarki, minister Piotr Woźniak, ocena: 3 , ekspert Robert Gwiazdowski, prezes Centrum im. Adama Smitha: W resorcie na uwagę zasługują tylko dwie rzeczy, które i tak nie przyniosły efektów. Resort rok zastanawiał się nad bezpieczeństwem energetycznym Polski i jedyne, do czego doszedł, to że należy się skłaniać w stronę energii atomowej. Inaczej nie będziemy mieli szansy na uniezależnienie się od głównego dostawcy energii, czyli Rosji.
Podobnie wygląda sprawa paliw płynnych. Przez rok udało się jedynie zmienić szyld instytucji, która ma się tym zajmować. Brakuje koncepcji uporządkowania rynku paliw, a przecież ceny paliw ciągle rosną.

Ministerstwo Zdrowia, minister Zbigniew Religa, ocena: 3 , ekspert Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej: Porażką resortu było odejście od idei decentralizacji NFZ. Minister utrzymuje stan jeszcze z czasów Mariusza Łapińskiego, który uniemożliwia sprawne zarządzanie pieniędzmi. Jako mały sukces resortu uznałbym przyznanie podwyżek pracownikom służby zdrowia.

Ministerstwo Obrony Narodowej, minister Radek Sikorski, ocena: 4 , ekspert Maria Wągrowska, wiceprezes Stowarzyszenia Euroatlantyckiego: MON dobrze się wyróżnia na tle innych resortów. Jest wyrazisty i konsekwentny w polityce obronności i bezpieczeństwa państwa. Za pozytywne działania MON można uznać przede wszystkim współpracę z USA i pracę na rzecz pozyskiwania gwarancji sojuszniczych przez udział w wojskowych misjach zagranicznych. Ostatnio resort podciąga się też w polityce bezpieczeństwa europejskiego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, minister Anna Fotyga, ocena: 3 , ekspert Przemysław Jaroń z Centrum Stosunków Międzynarodowych: Polityka zagraniczna nie jest dobrze skoordynowana, brakuje wizji. Fotyga nie wypada najlepiej w porównaniu z poprzednimi ministrami. Jakościowa zmiana na gorsze nastąpiła głównie na kierunku zachodnim, zwłaszcza w stosunkach z Niemcami.

Ministerstwo Sprawiedliwości, minister Zbigniew Ziobro, ocena: 3 , ekspert Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego: Mam dużo zastrzeżeń do pracy resortu. Reforma wymiaru sprawiedliwości nie idzie w dobrym kierunku. Zaostrzenie górnej granicy kar nie rozwiąże wszystkich problemów. Jestem też sceptyczny wobec sądów 24-godzinnych – takie przyspieszone postępowania mogą łamać procedury. W ministerstwie dokonuje się za dużo teatralnych gestów, za mało rozwiązuje realne problemy.

MK, KK, KB (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.12.2006 18:36

Gdzie ocena Ministerstwa Edukacji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie podoba mi się ocena Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest za niska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ocena pani Fotygi jest wybitnie przesadzona. Najwyżej 1 z minusem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.