Facebook Google+ Twitter

Pomarańczowa Alternatywa po 25 latach znów we Wrocławiu

Wczoraj o godzinie 17 we wrocławskim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej otwarta została wystawa „25 lat Pomarańczowej Alternatywy”.

Pomarańczowa Alternatywa to legendarny anarchistyczny ruch polityczno-kulturowy powstały we wrocławskim środowisku studenckim na początku lat 80. XX wieku. Założył go Waldemar Fydrych, zwany Majorem - Komendantem Twierdzy Wrocław. Jego członkowie organizowali liczne happeningi oraz malowali abstrakcyjne graffiti krasnoludków na plamach powstałych po zamalowaniu przez funkcjonariuszy państwowych haseł antyreżimowych. Te działania były jednym z najbardziej kolorowych przejawów polskiej opozycji antykomunistycznej.

Plakat "Pomarańczowej Alternatywy" z lat 80. zapraszający na happening pt. "Dzień Wojska" na godzinę 16 na ul. Świdnicką we Wrocławiu. Data na plakacie była zbędna, wywieszano go w dniu wydarzenia (milicja zrywała plakaty natychmiast po ich dostrzeżeniu). / Fot. Plakat z wystawyEkspozycja dokumentująca ćwierćwiecze Pomarańczowej Alternatywy zawiera przede wszystkim fotografie obrazujące najgłośniejsze manifestacje i happeningi, jakie miały miejsce we Wrocławiu w latach osiemdziesiątych (m.in. Zadymianie miasta, Precz z Upałami, Wigilia Rewolucji Październikowej, Karnawał RIO-botniczy). Obok nich zamieszczone zostały również zdjęcia z późniejszych akcji, także międzynarodowych, (m.in. Krasnoludek Prezydentem, Pomarańczowa Alternatywa popiera Pomarańczową Rewolucję) oraz filmy nakręcone przez członków ruchu - "Krasnoludek Prezydentem", "Rewolucja Krasnoludków", "Krasnoludki jadą na Ukrainę". Całość wystawy dopełniają akwarele autorstwa Waldemara Frydrycha, przedstawiające głównie krasnale, symbole ruchu.

Wernisaż rozpoczął się od krótkiego przemówienia dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia, Macieja Łagiewskiego, który, przedstawiając twórcę wystawy, przytoczył anegdotę z czasów, kiedy był nauczycielem: „Chciałem przywołać sylwetkę dwóch majorów z czasów II wojny światowej. Uczniowie słuchający mnie wspomnieli majora Sucharskiego, dowódcę Westerplatte. Oczekiwałem oczywiście, że wymienią również majora Dobrzańskiego, oni jednak powiedzieli: major Fydrych.”

Następnie wypowiadał się Waldemar Fydrych, ubrany w charakterystyczną pomarańczową czapkę krasnala. Zachęcił do obejrzenia jego wystawy, zaznaczając jednak, że „wystawa o tej tematyce nigdy nie będzie w pełni satysfakcjonująca. – Chciałoby się na niej pokazać wszystko, ale niestety się nie da. Jest ona dla mnie ogromnie ważna, ponieważ przypomina młodemu pokoleniu, że istniało coś takiego, jak Pomarańczowa Alternatywa. Poprzez tę wystawę oraz liczne happeningi, które w dalszym ciągu organizujemy, pragniemy zachęcić społeczeństwo, żeby było równie aktywne, jak dawniej – mówił.

Wystawę można obejrzeć od 24 listopada do 23 grudnia 2007 roku we wrocławskim Ratuszu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Kolejna uwaga - pisanie, że PO 25 latach wprowadza czytelnika w błąd, bo sugeruje, że PA przestała działać w 1982 r., tymczasem chyba ostatnie happeningi mieli w 1988 r., a może nawet 1989 r., nie pamiętam już dokładnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ojej, rzeczywiście mój błąd, już poprawiam, dzięki za zwrócenie uwagi

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i tag do poprawienia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ojej, zapomniałem o plusie) daję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy się spotkałem z Majorem w Krakowie wiosną, to wspominał o planach związanych z tą wystawą. A więc jeszcze jeden argument za to by pojechać do Wrocławia, nad czym się zastanawiam od pewnego czasu. Dla Marty oczywiście plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.