Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11068 miejsce

Pomarańczowy krasnal stanie w Łodzi

Polska Pomarańczowa Alternatywa jest uznawana za jeden z najważniejszych przykładów w historii biernej opozycji przy użyciu humoru. Niebawem kolejne miasto w Polsce, ściśle związane z ruchem, wzbogaci się o jego symbol - krasnala.

Album "Pomarańczowa Alternatywa - Rewolucja Krasnoludków" / Fot. Wydawnictwo Pomarańczowa AlternatywaJuż wkrótce, do licznych rodzimych krasnoludków strzegących bram łódzkich kamienic (tu gorąco polecam Blog Krasnołódzki), dzięki staraniom Fundacji Pomarańczowa Alternatywa i Narodowego Centrum Kultury, dołączy Pomarańczowy "Krasnal w Kasku MO" autorstwa Konstantego Czartoryskiego, potomka łódzkich fabrykantów. Projekt na pomnik krasnala wyłoniono w trwającym od marca do października br. konkursie na Pomnik Łódzkiej Pomarańczowej Alternatywy. Propozycja Konstantego Czartoryskiego uzyskała ponad 65 proc. z ponad 2 tysięcy głosów (ten i pozostałe projekty można obejrzeć na stronie konkursowej Pomnik Pomarańczowej Alternatywy w Łodzi).

"Krasnal w Kasku MO", zgodnie z uzgodnieniami poczynionymi z władzami miasta, stanie w tradycyjnym miejscu "pomarańczowych" happeningów, tj. w Pasażu Schillera przy ulicy Piotrkowskiej. Będzie miał za zadanie przypominać przechodniom o dokonaniach łódzkiego ramienia Pomarańczowej Alternatywy - polskiego ruchu happeningowego i opozycyjnego, który już dziś jest owiany legendą w światowych kręgach kultury alternatywnej i aktywizmu społecznego. Pomarańczowa Alternatywa stworzona została w latach osiemdziesiątych przez młodzież studencką i szkolną pod dowództwem "Majora" Waldemara Fydrycha, studenta historii i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, jako alternatywa zarówno dla reżimu komunistycznego jak i tradycyjnych form opozycji.

Łódzka Pomarańczowa Alternatywa, którą z kolei kierował wybitny strateg i mąż pomarańczowy, Krzysztof Skiba, późniejszy lider zespołu Big Cyc, działała w latach osiemdziesiątych na terenie Łodzi pod nazwą Galeria Działań Maniakalnych.

Z licznych działań przeprowadzonych przez GDM, należy w szczególności wspomnieć, w dobie szalejącego kryzysu gospodarczego, o nowatorskich metodach gospodarczych lansowanych przez happening "Galopująca Inflacja", którą to inflację (w postaci osób biegnących z wywieszonymi tabliczkami ze słowem "inflacja") zatrzymała nasza wówczas bardzo dzielna Milicja Obywatelska (MO).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.10.2009 00:38

to jest potrzebne, to trzeba przypominać i to wszystko z uśmiechem można zrobić! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za wywołanie wspomnień, przypomnienie wyjątkowego przesięwzięcia i dlatego, że popieram budowę pomnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.